Van’da TAMP Bölgesel Saha Tatbikatı

Valilik ve Afet Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda 7 ilden 300 personelin katılımıyla depreme ilişkin arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Van’da TAMP Bölgesel Saha Tatbikatı

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında düzenlenen tatbikatta Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Siirt ve Bingöl'den AFAD, UMKE, Jandarma, emniyet, diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma personeli, AFAD İl Müdürlüğünün yerleşkesinde toplandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tatbikatta, senaryo gereği, merkez üssü Tuşba ilçesinin Çomaklı Mahallesi olan 7,0 büyüklüğündeki depremde hasar gören binalarda yaralıların olduğu ihbarı üzerine ekipler harekete geçti.

Yıkılan binaların bulunduğu bölgede keşif yapan ekipler, arama kurtarma köpeklerinin de yardımıyla enkaz altında kalanların yerlerini tespit etti.

Daha sonra beton zeminleri delerek yaralılara ulaşan ekipler, müdahalenin ardından yaralıların sahra hastanesine ulaştırılmalarını sağladı.

Bir helikopterin de katıldığı tatbikatta, yüksek katlardan kurtarma, binalardan tahliye, sahra şartlarında arama kurtarma harekatı komuta kontrolü, ekiplerin toplanma alanı icrası, ilk yardım, artçı sarsıntılar sonucu oluşan yangın ve yıkımlarda kurtarma ve gece arama kurtarma faaliyetleri gerçekleştirildi.

Vali Mehmet Emin Bilmez, büyük bir dikkatle izlediği tatbikattan sonra yaptığı konuşmada, sadece Van'ın değil, çevresindeki illerin de deprem açısından risk taşıdığına dikkat çekti.

Van'da konuşlanan AFAD'ın komşu illerde yaşanabilecek afetlere de müdahale etme kabiliyetine sahip olduğunu dile getiren Vali Bilmez, bu nedenle sürekli eğitim, tatbikat ve bilgilendirme faaliyetleriyle afetlere hazır olunması gerektiğini vurguladı.

Kentin 2011'de büyük afet yaşadığını anımsatan Vali Bilmez, şunları kaydetti:

"Van'ın 2011'de yaşadığı depremleri unutmamamız ve unutturmamamız lazım. Deprem bizim hayatımızın bir parçası. Bu bilinçle hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu tatbikatları sık sık yapmamız, bilgileri güncellememiz gerekiyor. Acılar paylaştıkça azalır, sevgiler paylaştıkça artar. 2011'de bütün Türkiye Van'ın acısını paylaştı. Bu tatbikat vesilesiyle o gün acılarımızı paylaşan, bize yardım eli uzatan, dua eden tüm insanlarımıza Van halkı adına şükranlarımızı sunuyorum."

Tatbikattan sonra Vali Bilmez, tatbikata katılan ekipleri tebrik etti.

Tatbikatı AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Vali Yardımcısı Ferhat Atar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, AFAD Sivil Savunma Daire Başkanı Sadi Ergin, kurum amirleri ile vatandaşlar izledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER