Van’da kayyım protestosu

VAN - Kayyım atamalarına tepki gösteren Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, bu politikalara karşı hem direnecek hem örgütleneceklerini söyledi.

Van’da kayyım protestosu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, belediyelere kayyım atamaları ve Kürt siyasetçilerinin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. Burada konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, kayyımları “darbe ve talan” olarak nitelendirerek, “Kayyım bir rejimdir ve bir yönetim anlayışının yereldeki pratiğidir. Bugün AKP-MHP bloğu şahsında bu durum ülkemizde çok etkin bir şekilde uygulanıyor. Kayyım doğrudan demokrasiyi esas alan ekolojik, demokratik, özgürlükçü ve şeffaf yönetim anlayışını barındıran partimize ve halkımızın iradesine karşı yapılmış bir darbedir" dedi.

‘BİTECEKSİNİZ’

31 Mart seçimlerinin ardından 45 belediyeye kayyım atandığını hatırlatan Avcı, “Arkadaşlarımızın bir çoğu gözaltına alındı ve tutuklandı. İktidara sesleniyoruz; yaptınız yanlış, gittiğiniz yol sizi selamete çıkarmayacaktır. Bu politikanız bizleri değil, sizleri bitirecek. Bizleri görevden uzaklaştırarak, belediyenin tüm faaliyetlerini denetimsiz hale getirerek, rantçılara olanak ve alt yapı hazırlıyorsunuz.  Bunun vebali büyüktür. Yarın hesap vermek zorunda kalacaksınız. Hiç olmazsa hazırladığınız yasaları ayaklar altına almayın” diye konuştu.

‘ÖRGÜTLENECEĞİZ, DİRENECEĞİZ’

Belediye meclislerinin de kayyımlar tarafından işlevsiz hale getirildiğini söyleyen Avcı, “Bizim ‘darbedir’ dediğimiz nokta işte budur. Belediye meclisini toplantıya almayarak, orda olup bitenleri denetimsiz bir şeklide kime peşkeş çekiyorlar? Biz bunun peşine düşeceğiz ve onlara nefes aldırmayacağız. Görevden uzaklaştırılmış olsak da alanlarımızı terk etmedik, etmeyeceğiz. Halkımızın içinde olmaya devam edeceğiz. Halkımızı, ezilenleri kayyım zihniyetinin insafına bırakmayacağız. Yarın seçim olsa da aynı sonuçların çıkacağını sizler de biliyorsunuz. Kayyımların, hukuksuz, haksız bir uygulama ve zulüm olduğunu sizler de biliyorsunuz. Zulümle ile abad olunmaz. Buna karşı hem örgütleneceğiz, hem direneceğiz, hem de mücadelemizi sürdüreceğiz. Kayyım gidecek halk gelecek” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER