Van’da Demokrasi Nöbeti: Bu darbe aynı zamanda Egeli, Karadenizli köylüye de yapıldı

VAN - Demokrasi Nöbeti’nin 22’nci gününde konuşan HDP Milletvekili Murat Çepni, "Bu darbe işçi sınıfına, yaşam alanlarına, enerji yatırımlarına, orman katliamlarına karşı çıkan Egeli, Karadenizli köylüye yapılmış bir darbedir" dedi. Engellemelere rağmen halk açıklama sonrası yürüdü.

Van’da Demokrasi Nöbeti: Bu darbe aynı zamanda Egeli, Karadenizli köylüye de yapıldı

Van’da Demokrasi Nöbeti 22’nci gününde devam etti. HDP İpekyolu İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP'li milletvekilleri ve çok sayıda kişi katıldı. “Kayyum iradesi değil halk iradesi” pankartının açıldığı eylemde açıklama yapan İzmir Milletvekili Murat Çepni, kayyumun Kürt halkına karşı yapılan saldırıların tüm kötülüklerin ve kirliliklerin örtüsü haline geldiğini söyledi. Çepni, “Van, Mardin ve Diyarbakır’da tüm işkencelere rağmen halkımız ve demokrasi çevrelerinin iradesine sahip çıkmak adına direniş sürüyor. Kayyumu tanımıyoruz, seçilmiş eşbaşkanlarımız görevlerine iade edilene kadar alanları terk etmeyeceğiz. Bütün bu direniş boyunca halkımızın tepkileri ve sesinin sokağa yansıması engelleniyor” diye konuştu. 

‘BU İKTİDAR SAVAŞ İKTİDARIDIR’

Tüm protesto gösterilerine karşı şiddet uygulandığını ifade eden Çepni, “Kayyum sürecinde de halkın tepkisini sokağa yansımasını engellemeye çalışan kolluk güçleridir. Bugün karşı karşıya kaldığımız bir taraftan yalan, diğer taraftan şiddettir.  Yalandan, şiddetten ve istismardan beslenen iktidarlar halkın iradesine siyasi darbe yapmıştır. Tüm işçi sınıfı ve emekçilere, doğal yaşam alanlarına, ekolojistlere karşı bir savaş halindedirler. İktidar bir savaş iktidarıdır. Seçimlerde yenilgi alanlar içinde bulunduğu krizi savaşla çözmeye çalışıyorlar” diye konuştu. 

‘KAYYUMA KARŞI DİRENİŞİMİZ SÜRECEK’

Türkiye’deki emekçilere, işçilere, demokrasi çevrelerine, devrimcilere ve sosyalistlere seslenen Çepni, ”Bu darbe sadece Kürtlere karşı yapılmamıştır. Bu darbe hakkını arayan yaşanılabilir ücret koşulları isteyen işçi sınıfına yapılmış bir darbedir. Bu darbe yaşam alanlarına, enerji yatırımlarına, orman katliamlarına karşı çıkan Egeli köylüye, Karadenizli köylüye yapılmış bir darbedir. Bu kayyum darbesini tüm halklarımızın tüm demokrasi çevrelerin birleşik mücadelesi ile ancak püskürtebiliriz. Bu iktidar kindar bir nesil yaratma idealiyle yola çıktı. Eğitime değil savaşa bütçe ayıran bir iktidarla karşı karşıyayız. Zulme karşı sözümüz şudur; bir yerde faşizm, sömürü varsa orada direniş vardır. Biz direniş geleneğimizi tarihten alıyoruz. Bundan sonra da kayyuma, faşizme karşı direnişimiz sürecektir. Belediyeler iktidarın yamalanacağı arka bahçeler değildir. Bütün medyanın havuz medyası haline gelmesinin sebeplerini daha iyi anlıyoruz çünkü bir yalan iktidarı ile karşı karşıyayız. Biz bütün hırsızlıkları teşhir etmeye devam edeceğiz. Hiçbir korku halktan duyulan korkuya benzemez” diye konuştu. 

‘YÜRÜYÜŞ ENGELLENMEK İSTENDİ’

Yapılan konuşmanın ardından kitle yürüyüş düzenlemek istedi. Bu esnada polis basın çalışanlarını alanın dışına çıkararak engellemek istedi. Basın çalışanlarının polis tarafından engellemesi üzerine milletvekilleri ile polisler arasında gerginlik yaşandı. HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, polis memuruna, “Valiniz bin günden fazladır buraları yasaklamış. Ne hakla yasaklıyor. 'Kanunlara uyacağım' diyorsunuz hani nerede düşünce ve ifade özgürlüğü. Ben hukukçuyum bana hukuk öğretmeye kalkmayın. Burada halkın sesinin duyulmasından korkuyorlar. Halkın tepkisinden korkuyorsunuz. Zırhlı araçların arkasından bağırarak olmuyor” dedi. 

‘KİMSE MEŞRU HAKLARINI SAVUNMAKTAN ÇEKİNMESİN’

Yine HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ise, “Biz 22 gündür nasıl direniyorsak yarından itibaren kat be kat daha fazla direneceğiz. Onlar istediği kadar burada hukuksuzluk yapsınlar biz yine burada sokaklarda olacağız. Onların hırsızlıklarını, irade gaspını, bir halkı hiçe saymalarını bütün dünyaya duracağız. Bunun da önüne kimse geçemeyecek. Bütün halkımızı da o sokaklara çekeceğiz. Bu hırsızlıklara karşı olan Türkiye’deki bu vicdansızlığı, bu hukuksuzluğu yapanların kirli çamaşırlarını ortaya çıkarana kadar da sokaklarda olacağız. Kayyuma karşı çıkmak meşrudur. Bu hukuksuzluğu dayatan devlete karşı çıkmak meşrudur. Kimse de kendi meşru haklarını savunmaktan çekinmesin.  Özgürlük gelinceye kadar, özgürlük düşmanı faşizm gidinceye kadar mücadele sürecek” dedi. 

Yapılan tartışmaların ardından polis engellemesini dinlemeyen halk ve milletvekilleri iki koldan il binasına kadar yürüdü. (MA)

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 00:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER