Van'da Pazarcı da yurttaş da dert yanıyor

VAN - Ekonomik kriz nedeniyle pazar esnafı tezgah açamaz, yurttaşlarsa pazara uğrayamaz hale geldi. Esnaf satış yapamamaktan, yurttaşlar eli boş dönmekten dert yandı.

Van'da Pazarcı da yurttaş da dert yanıyor

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz Van'da, pazar esnafını tezgah açamaz, yurttaşları ise pazara uğrayamaz duruma getirdi. Satış yapamamaktan şikayet eden pazar esnafı, kimi zaman siftah dahi yapamadan tezgahı toplamaktan, "ucuz ürün bulurum" umuduyla pazarı karış karış gezen yurttaşlar ise eli boş eve dönmekten dert yandı. 

'HALK SEBZEYİ GRAMLA ALIYOR'

14 yıldır pazar esnası olan ve son yıllarda İpekyolu ilçesinin Yeni Mahallesi'nde kurulan semt pazarında tezgah açan Arafat Beyaz, artan fiyatlar nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini söyledi. Durumun işsizliği de beraberinde getirdiğini dile getiren Beyaz, “İş olmayınca para da olmuyor. Önceki yıllarda kilo ile hatta torba ile sebze alan vatandaş şimdi gramla alıyor. Bir kilo armut olmuş 6 TL. Hal böyle olunca halk meyve alamıyor. Sebze çok pahalı. Sarımsak olmuş 5 TL, domates ve biber de öyle. Pazara gelen ancak bakmakla yetiniyor. Meyveyi ise lüks olarak göründüğü için gramla alabiliyor. Vatandaş ne yapsın geçen yılarda bir liraya aldığı sebzeyi şimdi 5 TL alıyor. 100 TL ile pazara gelen bir aile 2 poşet dolduramıyor. Fiyatlar bu şekilde pahalıyken vatandaş meyve yemeyi bırak sebze dahi yiyemiyor. Mutfağın en önemlileri olan patates ve soğan olmuş 3 TL. Vatandaş şimdi nasıl idare edecek?” diye sordu. 

‘BEDELİNİ HALK ÖDÜYOR’

Pazarı müşterilerinden Şirin Barkın, yükselen fiyatlardan dolayı alışveriş yapmadığını söylüyor. 100 TL ile alışveriş için pazara çıkan Barkın, "Torunlarıma birkaç parça eşya almaya geldim ama düşündüğüm gibi olmadı. Her şey çok pahalı. Bir iki kilo biber ya da soğan almaya kalksan paran yetmiyor. Geçen yıllar bir liraya aldığımız sebze şimdi 3 lira. 100 TL ile artık hiçbir şey alamıyoruz. Bu yanlış politikaların nedeni, ısrarla sürdürülen savaş. Maalesef bedelini de biz halk olarak ödüyoruz” şeklinde konuştu.

'PAZAR YERLERİ BOŞ'

Ekonomik krizle birlikte hükümetin küçük esnafı desteklememesinden şikayetçi olan pazar esnafı Orhan Çar ise, bununla birlikte küçük esnafa ilginin azaldığını belirtti.  Bunun nedenini hükümetin politikalarına bağlayan Çar, “Büyük sermaye sahipleri desteklenirken, biz küçük esnaflara herhangi bir destek verilmiyor. Dolar yükseldiğinde bundan en çok gene biz küçük esnaf etkileniyoruz, büyük sermaye sahipleri etkilenmez bu durumdan. Aldığım ürün zaten pahalı, üstüne bir kar bıraktığımda vatandaşa pahalı geliyor. Bunun faturası hem bana hem vatandaşa kesiliyor. Eskiden pazar alanı çok kalabalıktı, şimdi boş kimse gelmiyor" ifadelerini kullandı. 

‘ÇOCUKLARIMIN İHTİYACINI ALAMIYORUM’

Emekli maaşıyla geçimini sağlamaya çalışan Saliha Balamir de,  “Ucuz bir şey artık kalmadı. Bizim de ekonomik durumumuz hiç yok. Alışveriş yapamıyoruz, her şey çok pahalı. Evin bir sürü ihtiyacı var. Şu elimde gördüğünüz poşetin içindekine 100 TL verdim. 7 çocuğum var. Çocuklarımın bir sürü ihtiyacı oluyor, alamıyorum. 100 TL ile geldim, bir ayakkabı ve bir çift çorap alabildim” diyerek dert yandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER