Van'da Görevden alınan muhtarlar: Kayyım atanması siyasi

VAN - Özalp’te gerekçe bildirilmeden görevinden alınarak yerlerine kayyım atanan muhtarlar, seçilmiş olduklarını hatırlatarak, görevden alınmalarının siyasi olduğunu söyledi. Görevden alınan Mehmetalan Mahallesi Muhtarı Ömer Ayaz, "Kayyım atanan köylerde HDP'ye çok yüksek oylar çıkıyor" dedi.

Van'da Görevden alınan muhtarlar: Kayyım atanması siyasi

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan 259 muhtardan 4’ü Van’ın Özalp ilçesinden. İlçeye bağlı Yarımkaya ve Mehmetalan mahalle muhtarları henüz görevden alınmalarının gerekçelerini bilmezken kararın siyasi olduğunu düşünüyor. 

24 Haziran seçimlerinde, Yarımkaya mahallesinde kurulan sandıkta Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 375, AKP’nin 5 oy alması dikkat çekerken, yine Mehmetalan mahallesinin sandıklarının birleştiği Tepedam mahallesinde HDP 1077, AKP de 92 oy aldı. 

‘HALKIN İRADESİYLE SEÇİLDİM’ 

Yerine kayyum atanan Yarımkaya Mahallesi Muhtarı Hamit Örnek, İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından arandığını söyleyerek, gittiğinde kendilerine İçişleri Bakanlığı tarafından gelen bir yazı olduğunu söylediklerini ve görevden alındıklarının tebliğ edildiğini aktardı. Seçimlerde halkın iradesiyle muhtarlığa geldiğini söyleyen Örnek, görevden alınmamaları gerektiğinin altını çizdi. Görevden neden alındıklarını henüz bilmediğini dile getiren Örnek, “Kaymakam bizi çağırdığında da gidiyorduk. Görevimi dört dörtlük yaptığımdan eminim. Benim vicdanım rahattır” dedi. 

‘OY VEREN HALK ÇOK TEPKİLİ’

Örnek, görevden alınmasına halkın tepkisinin de büyük olduğunu belirterek, “Bana ‘Seni neden görevden aldılar?’ diye soruyorlar. Ben neden alındığıma dair bir şey söyleyemiyorum. Bu nedenle vatandaş da bu durumdan çok rahatsız ve tepkilidir” diye konuştu. 

‘BU KÖYLERDE HDP YÜZDE 80’İN ALTINA DÜŞMEZ’ 

Görevden alınan Mehmetalan Mahallesi Muhtarı Ömer Ayaz da, İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından aranarak İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındıklarına dair yazılı belgenin kendilerine tebliğ edilmesiyle görevden alındığını öğrendiğini söyledi. Gelen yazıda ne şekilde, hangi gerekçeyle görevden alındıklarının yazmadığını söyleyen Ayaz, kararın siyasi olduğunu belirtti. Ayaz, “Burada HDP’ye yüksek miktarda oy çıkıyor. Her köyden de çok yüksek oy çıkıyor. Bizimle alakalı verilen karar siyasidir. Hiçbir köyde HDP yüzde 80’in altına düşmüyor. HDP’nin oy aldığı köylerden muhtarlar çıkarılmış olsaydı Özalp’teki bütün muhtarların çıkarılması gerekiyordu. Köyümüzü milletvekilleri gelirdi, toplantılar yapılırdı. Ben muhtar olarak köy işleriyle ilgili olursa toplantılara katılırdım. Fakat bir partiyle alakalı toplantı olursa asla katılmazdım” ifadelerini kullandı. 

‘SEÇİM ÖNCESİ BASKI VARDI’ 

"Yalnızca elimize bir kağıt verilerek görevden alındınız” denildiğini ifade eden Ayaz, 24 Haziran seçimleri öncesi üzerlerinde baskının da söz konusu olduğunu söyledi. Ayaz bu durumu şöyle açıkladı: “Seçim öncesi oylarınızı şu partiye, bu partiye verin diye bazı sıkıntılar vardı. Bir de seçim zamanında sandık taşıma olayları vardı. Sandık taşımada bizim köy Tepedam köyüne taşındı. Aradaki mesafe 6-7 kilometredir. Bu yolda araç önce verilmiyordu. Halk, kendi oyuna sahip çıkıyordu. Millet ‘biz kalkıp yaya gideceğiz oy kullanmaya’ dedi. Bir gün öncesinden araba ayarlamaya çalıştılar. Baktılar millet seçime gidecek oyunu kullanacak tercihini yapacak, araç ayarladılar. Seçim bölgesinde de sıkıntılar vardı. Mesela dar bir koridora 4 köy için 3 sınıf kurmuşlardı. Milleti oy kullanmaya parça parça alıyorduk. Millet bu kadar kararlı olmazsa gelip kapıda beklemez. Milletin kararlılığı, bunları bozdu. Böyle olunca da bizim muhtarlığımıza da yansıdığını düşünüyorum.” 

‘KAYYUM ATANMASI SİYASİ’ 

Muhtarlara kayyum atanmasını son nokta olarak gördüğünü söyleyen Ayaz, şöyle devam etti: “Çünkü bugün görüyoruz. Özalp’te kayyum gelmeden önce belediye bayağı büyük iş başardı. Bizim köyün yolları belediye zamanında yapıldı. Tam 40 senedir yapılmamıştı. Çamurdan geçilmiyordu. Belediye bunu yaptı, kötü mü yaptı. Ondan sonra muhtarlıkla belediyeyi aynı kefeye sokuyorum. Milletin direncini kırmak içindir. Çünkü ben bugün köylü için çalışıyorum. Köylü benden ve yaptığım işlerden memnun. Devletle hiçbir sıkıntım yok. Beni niye işten çıkarıyorsun. Bunu siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Milletin iradesini kırmak amacıyla kayyum atandığını düşünüyorum.” 

MA / Müjdat Can 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER