Demokrasi Nöbeti'nden CHP'ye seslendiler: Savaş tezkeresine hayır deyin

VAN - Demokrasi Nöbeti’nin 51’inci gününde konuşan İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir, CHP'ye seslenerek, "Savaş tezkeresine 'hayır' deyin" dedi.

Demokrasi Nöbeti'nden CHP'ye seslendiler: Savaş tezkeresine hayır deyin

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kayyumlara karşı başlattığı Demokrasi Nöbeti, 51’nci gününde de devam etti. Van'da HDP İpekyolu İlçe Örgütü binası önünde gerçekleştirilen nöbete HDP'li milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, İnsan ve Özgürlük Partisi, Barış Anneleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

'KÜRTLER YÜZYILLIK YALNIZLIĞI YAŞIYOR'

"Direne direne kazanacağız" sloganının atıldığı eylemde, İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir konuşma yaptı. Kürtlerin durumunu "Yüzyıllık yalnızlık" olarak tanımlayan Bozdemir, bu yüzyıllık yalnızlığın bazen Rojava'da, bazen Kerkük'te, bazen ise Efrin'de yaşandığını söyledi. Günlerdir savaş çığırtkanlığının yükseldiğini  ve toplumun buy naralara karşı sesini yükseltmesi gerektiğini ifade eden Bozdemir, “Bizi buraya getiren sorunun büyük bir Kürt sorunun olduğunu, bu sorunun yalnızca burada değil doğu, batı, kuzey ve güney olarak her yerde etkisini gösterdiğini, yüzyıl öncesinin paylaşım savaşının Kürtleri paysız, yurtsuz ve yalnız bıraktığının farkında olarak biz de halka diyoruz ki; yüzyılın şafağını birlikte aşalım.  Yapılacak her türlü savaşa karşı duralım” dedi. 

'CHP TEZKEREYE HAYIR DEMELİ'

CHP'ye Suriye ve Irak'a asker gönderme tezkeresine karşı tavır belirlemelerini isteyen Bozdemir, “CHP’ye çağrımızdır; Selahattin Demirtaş’a yaptığınız yanlışı bir daha yapmayın. Savaş tezkeresine 'hayır' deyin. Mecliste sınır dışı operasyonu kabul etmeyeceğinizi, savaşa karşı durduğunuzu, insan canının iktidarın temelleri arasında gitmemesi gerektiğini söyleyin. Ortadoğu bataklığında insanca yaşamanın imkanlarını ortaya koymak varken neden savaşı, nefreti ve ötekileştirmeyi sürekli gündemleştirelim" dedi. 

'SAVAŞA KARŞI ÇIKIN'

Tüm toplumun savaşa karşı çıkması gerektiğini yenileyen Bozdemir, "Toplumun tüm kesimlerini sivil toplum kuruluşlarını ve aydınları bu savaşa karşı çıkmaya, nefret dilini kınamaya, kardeşliğin gereği olan hukukta eşitlik ilkesini ortaya koymaya davet ediyoruz" diyerek konuşmasını bitirdi. (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER