‘Savaş tüccarlığı uğruna askerler dondu’

DERSİM - HDP Dersim İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek, savaş tüccarlığı uğruna askerlerin donarak yaşamını yitirdiğini belirtirken, CHP Dersim İl Başkan Yardımcısı Handan Kahraman Şanlı ise başlatılan soruşturmanın takipçisi olacaklarını söyledi.

‘Savaş tüccarlığı uğruna askerler dondu’

Dersim’in Nazımiye ilçesinde operasyona çıkan 2 askerin donarak yaşamını yitirmesi, 10 askerin ise donma tehlikesi geçirmesine ilişkin HDP Dersim İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek ve CHP Dersim İl Başkan Yardımcısı Handan Kahraman Şanlı açıklamalarda bulundu. 

‘HEP BİRLİKTE TEPKİ GÖSTERMELİYİZ’

HDP İl Eşbaşkanı Çiçek, askerlerin donarak yaşamını yitirmesini üzüntü ile karşıladıklarını belirterek, bir tek insanın bırakın ölümünü burnunun kanamasını dahi istemediklerini kaydetti. Çiçek, “21’snci yüzyılda böyle bir şey olabilir mi? Hangi çağda yaşıyoruz. Savaş tüccarlığı uğruna askerler donarak yaşamını yitiriyor. Sağduyulu herkese çağrımdır; yapılacak tek şey savaş ve ölümlerin önüne geçilmesidir. Savaş tüccarları başarılarını, insan ölümleri üzerinden elde ederler. Yani orada askerlerin ölmesinin de bu devlet için hiçbir anlamı yoktur. Daha önce de benzer durumları gördük. Yaşanılanlar bu ülkenin kaderidir. İnsanların ölmemesi için hep birlikte tepki göstermeliyiz” dedi. 

CHP: İHMAL SÖZ KONUSU DEĞİL

CHP İl Başkan Yardımcısı Handan Kahraman Şanlı da yaşamını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığından bulunarak, üzüntü içerisinde oldukların belirtti. Şanlı, şehrin yaşam şartlarının bilinmediğini belirterek, “Doğa felaketlerine hiç birimiz engel olamıyoruz. Bu yıl yapraklar dökülmeden soğuklar başladı. Herhangi bir ihmalin söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Vali yaptığı açıklamada adli ve idari soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturmanın takipçisi olacağız” dedi. 

MA / Semra Turan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER