HDP: Yerel seçimlere hazırlanan il örgütlerimize yönelik gözaltı kampanyasına son verin

ANKARA - Ankara’da gözaltına alınan 8 kişinin serbest bırakılmasını gerektiğini belirten HDP’li Ayşe Acar Başaran, “31 Mart 2019 günü iktidarın bu yöntemlerinin nasıl başarısız olduğunu bir kez daha göstereceğiz” dedi.

HDP: Yerel seçimlere hazırlanan il örgütlerimize yönelik gözaltı kampanyasına son verin

Ankara’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Urfa Milletvekili İbrahim Binici ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Ali Rıza Yurtsever ile birlikte 8 HDP’li  gözaltına alınmıştı. 

‘OPERASYONLAR HUKUKİ DAYANAKTAN YOKSUN’ 

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP’li yöneticilerin gözaltına alınmasına, yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Gözaltıları, “sindirme operasyonları” olarak nitelendiren Başaran, operasyonların askeri cunta hükümetlerinin kullandığı yöntemler olduğunu söyledi. Başaran, “Hukuki dayanaktan, insani normlardan uzak yöntemler kullanılarak, demokratik zeminde siyaset yapan kişi ve yapılara yöneltilen bu tip saldırılar; 1 Kasım 2015, 16 Nisan 2017 ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde işe yaramamıştır. Bu bariz gerçeği görmek istemeyen AKP iktidarı, aynı başarısız tekniği defalarca kullanmaktan vazgeçmelidir” dedi.

'31 MART’TA BİR KEZ DAHA GÖSTERECEĞİZ’

Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını isteyen Başaran, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Yerel seçimlere giderken, HDP olarak bizler ve toplumsal muhalefetin tamamı halkın taleplerine yanıt olacak çözümler ve politikalar üretmeye devam edeceğiz. 31 Mart 2019 günü iktidarın bu yöntemlerinin nasıl başarısız olduğunu bir kez daha göstereceğiz. İktidar mensuplarının ve yetkililerin cümleleri içinde laf olsun diye kullandıkları 'hukukun üstünlüğü' ilkesi derhal uygulanmalıdır. Bir kez daha vurguluyoruz ki, bu hukuksuz ve keyfi gözaltı ve tutuklamalara karşı kararlı bir hukuk ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçilmeyecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER