HDP Meclis’ten seslendi: Düşman hukuku uygulanıyor

ANKARA- İnfaz yasa teklifi ile birlikte AKP’nin kendi “yandaşlarına” af getirmek istediğini belirten HDP’liler, iktidarın koronavirüs krizini fırsata çevirmek istediğine vurgu yaptı. HDP’liler, teklif ile birlikte iktidarın “düşman hukuku” uyguladığını ifade etti.

HDP Meclis’ten seslendi: Düşman hukuku uygulanıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis Genel Kurulu’nda maddeleri üzerinde görüşmeleri devam eden infaz yasa teklifini ilişkin konuştu.

Oluç, HDP olarak infaz yasası ile ilgili itirazlarını ve önerilerini daha öncede sunduklarını hatırlatarak, iktidarın getirdiği teklifin kendi “yandaşlarına” af olarak değerlendirdi. Oluç,  teklifin koronavirüs salgını nedeniyle cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin ihtiyaçlara cevap vermediğini belirterek, “Dolayısıyla daha çok insanın bu coronavirüs salgını karşısında cezaevlerinden çıkarılmasının yollarını anlatıyoruz size ama siz bunu anlamak istemiyorsunuz. Ve topluma da sanki Halkların Demokratik Partisi ‘Cezaevinde herkes kalmaya devam etsin.’ diyor gibi bir hava yaratmaya çalışıyorsunuz, bu doğru değil” diye konuştu.

‘MUHALİFLERE ÖLÜM VADEDİYORSUNUZ’

Teklifin Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getiren Oluç, “Biz diyoruz infazda eşitlik ve adalet olsun, biz diyoruz tutuklu ve hükümlüleri kapsasın. Muhalifinize af çıkarmıyorsunuz, muhalifinize ölüm vadediyorsunuz, bunu anlatıyoruz” dedi.

‘BUNUN ADI DÜŞMAN HUKUKUDUR’

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik ise cezaevlerinin gazeteci, siyasetçi ve öğrencilerle dolu olduğunu ifade ederek, “Sizin gibi düşünmeyen herkesi düşman gördüğünüz için bugün cezaevleri düşüncelerini açıklayanlarla dolu çünkü siz düşünceden korkuyorsunuz. Çıkarmak istediğiniz bu yasayla da sizin gibi düşünmeyen insanları böylesi küresel bir tehdit karşısında salgınla baş başa bırakıyorsunuz yani ölüme terk ediyorsunuz. Bunun da adı aslında düşman hukukudur. Sayenizde cezaevleri kapasitesinin üstünde bir doluluğa sahip. Bu şartlar altında mahpusların beslenme imkânları sınırlı ve hijyene ulaşmaları zor hatta kendilerini koruyacak tedbirleri alamıyorlar çünkü yeterli sağlık personeli bulunmuyor. Korumasız insanları böylesi bir tehdit karşısında bırakan sizlerin içinde bulunduğunuz bu kriz ortamını da fırsata çevirmeye çalışıyorsunuz, aynen 15 Temmuz sonrasında olduğu gibi” şeklinde konuştu.

‘CEZAEVLERİ DERHAL BOŞALTILMALIDIR’

Çelik, yasa teklifinin büyük adaletsizlik yaratacağını belirterek, şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi’nin kararları aslında çok açık: İnfazda ayrım yapamazsınız, infazda eşitlik esastır. Birleşmiş Milletlerin çağrıları da açık: İstediğinizi dışarı çıkartıp istemediğinizi ölüme terk edemezsiniz, ölümle karşı karşıya bırakamazsınız. Unutmayın, virüs ayrım yapmıyor, içeride de dışarıda da ayrım yapmayacak. Mesele, insanların sağlığı ve hayatıdır. Aslında, herkes savunduğu kesimler için bir şeyler yapar; sizler bu yasayla katilleri, hırsızları, dolandırıcıları, kaçakçıları, cezaevinden çıkarmaya çalışıyorsunuz; bizler de yanlış olan bu düzeni teşhir eden, değiştirmeye çalışan insanlar için mücadele ediyoruz. Kurtarmaya çalışıyoruz o insanları ama bizim burada sizden bir farkımız var: Biz adaletli davranıyoruz, herkese eşitlik istiyoruz. Bu yüzden cezaevleri derhâl boşaltılmalıdır.”

‘AKP YANDAŞLARINI BIRAKIYOR’

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, AKP’nin suç üreten bir iktidar olduğunu vurgulayarak, “Pir Sultan'ın güzel bir sözü var, diyor ki: ‘Bozuk düzende sağlam çark olmaz.’ Sanki geçmişten bugüne, bugünün Türkiye’sine ve AKP düzenine sesleniyor gibi. Bugün Türkiye'de niye düzen bozuk. Cezaevleri, o ülkenin demokrasi kalitesini, demokrasiye duyarlılığını açık ve net bir şekilde ortaya koyar. Adaletsizlik neyi besliyor? Toplumun kendi adalet arayışını besliyor ve insanlar kendi adaletini kendisi yerine getirmek istiyor. AKP yandaşlarını bırakıyor. Her zaman, her yerde, herkes için suç olan gasp, hırsızlık, kasten yaralama gibi suçları affedip bunun yerine, bununla beraber kimi cezaevinde bırakıyor? 10 bin siyasi tutsağı cezaevinde bırakıyor. 840 bebekli ve çocuklu anneyi, 2.500 çocuk mahpusu, 457'si hasta 1.333 hasta tutsağı da cezaevinde bırakıyor” diye konuştu.

‘YASANIN ARKA PLANINDA 12 EYLÜL CUNTACILARININ RUHU VAR’

Koçyiğit, konuşmasına şöyle devam etti: “AKP sadece cezaevine koyarak yetinmiyor, muhalifleri cezaevine koymakla yetinmiyor. Şimdi, cezaevi içinde cezaevi inşa ediyor. Düşman hukukunu, düşman ceza hukukunu, düşman infaz hukukuyla tamamlamak istiyor. Her yasanın bir ruhu, bir arka planı vardır. Bu yasanın arka planında ne var değerli arkadaşlar? Bu yasanın arka planında 12 Eylül cuntacılarının ruhu var. Kenan Evren'in ruhu, bugün, AKP'nin teklifinin bütününe sirayet etmiş durumda.”

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER