HDP: Eğitimde çöken sisteme vitrin düzenlemesi yapıldı

ANKARA – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’ni açıklamasına dair açıklama yayınlayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sevtap Akdağ Karahalı, vizyon belgesini çöken sisteme vitrin düzenlemesi olarak değerlendirdi.

HDP: Eğitimde çöken sisteme vitrin düzenlemesi yapıldı

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’ni eleştiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eğitim Politikaları, Kültür ve Sanattan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sevtap Akdağ Karahalı yazılı açıklama yaptı.

16 yıldır tek başına iktidar olan AKP’nin eğitim sisteminin kronikleşmiş köklü sorunlarına, kalıcı çözümler üretmeye hiçbir zaman yönelmediğinin hatırlatıldığı açıklama da, “Her bakan değişiminde, kimi zaman süslü sözlerin, kimi zaman ‘kindar dindar nesil yetiştirme’ söyleminde olduğu gibi açıkça ifade edilen ideolojik söylemlerin arkasından yapılan değişiklikler, eğitim sistemini çökme noktasına kadar getirdi. Bakan’ın kendi ifadesinde belirttiği gibi, eğitim sistemi ‘yoğun bakım’ seviyesinde hastadır. Temel nitelikleri değişmeyen piyasacı, milliyetçi, mezhepçi, cinsiyetçi, anti demokratik ve bilim dışı yaklaşımla bu hasta yataktan kalkamaz. Olan çocuklarımıza, gençlerimize, geleceğimize olmaktadır” denildi.

Bakan Selçuk’un açıkladığı 3 yıllık vizyon belgesinin süslü vaatlerden öteye gitmediğine dikkat çekilen açıklama da şu ifadelere yer verildi: “ Örneğin herkesin ortaklaşacağı başlıklardan ‘5 yaş erken çocukluk eğitiminin zorunlu olması’ hedefi neredeyse 10 yıldır tekrarlanan ama gereği bir türlü yerine getirilmeyen bir hedef. Sormak isteriz, Okul öncesi eğitim hangi hazırlık planı ile ve hangi tarihte zorunlu olacaktır? MEB’in 2019 bütçesinde eğitim yatırımlarına ayrılan pay, 2018’de yüzde 8,36 iken, 2019 için yüzde 4,88’e çekilirken ve yatırımlarda aslan payı imam hatiplere ayrılırken bu hedefin gerçekçi olmayan bir vaat olduğunu anlamak hiç kimse için zor olmasa gerek. Yine belgede yer alan  ‘Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılması’ hedefi, içeriği hakkında hiçbir bilgi olmayan bir savsöz olmaktan öte anlama sahip değil.  Ancak, iyi kurgulanmış, iddialı cümlelerin altını kazıdığımızda 16 yıldır derinleşen, eğitim sistemini kötürümleştiren bir anlayış gözler önüne seriliyor.”

‘PİYASACI ANLAYIŞ DERİNLEŞECEK’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Önceki dönemlerde ‘Öğretmen Strateji Belgesi’ adı altında ifade edilen piyasacı anlayış, bu kez ‘Okul Temelli Gelişim Modeli’ adı altında önümüze getiriliyor. ‘Özel öğretim kurumlarında bürokrasinin azaltılması’  ve ‘özel öğretim kurumları ile işbirliğinin güçlendirilmesi’ yaklaşımı, özel okulların kamu kaynaklarıyla desteklenmesine devam edileceği anlamına geliyor. Okulların finansmanının kendi öz kaynaklarından (bağışlar, aidatlar vb.) sağlanması yaklaşımının öne çıkartılması ise, piyasacı anlayışın derinleştirileceğinin ifadesi olarak okunmalıdır.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNÜ AÇILIYOR

 ‘Öğrencilere okurken çalışma fırsatı verilecek’ ifadesiyle ‘müjde’ gibi sunulmaya çalışılan yaklaşım, çocuklarımızın eğitimlerini sürdürürken sermayeye ucuz iş gücü olarak, ‘çocuk işçi’ olmasının teşvik edileceğini göstermektedir. ‘Sınavla öğrenci olan okul sayısının azaltılması’ hedefi irdelendiğinde,  öğrencilerimizin eğitim hayatı boyunca bir sınavdan diğerine hazırlanmakla uğraştığı koşullarda, bu hedefin nasıl somutlaşacağına dair bir ipucu görünmüyor. Bu hedef, okullar arasındaki nitelik farklarını ortadan kaldıracak somut adımlar atılmadan, olsa olsa sınavla öğrenci alacak ‘nitelikli’ okul sayısını azaltabilir. Demokratik eğitimin temel kriterlerinden biri ve aynı zamanda, farklı etnik kimliklerden oluşan çok dilli, çok kültürlü toplumsal yapımızın ihtiyacı olan  ‘anadilinde eğitimi temel alan çok dilli eğitim’ yaklaşımı, vizyon belgesinde yer almadığı gibi, anadili kelimesine rastlamak bile mümkün olamıyor.

ÖLÜMÜ GÖSTERİP, SITMAYA MECBUR EDİYORLAR

Sözleşmeli öğretmenin görev süresinin 6 yıldan 4 yıla indirileceği söylemini ise ancak ölümü gösterip sıtmayı müjde ilan etme politikası olarak değerlendirebiliriz. Önce atama bekleyen eğitim emekçilerini işe alımda 6 yıl sözleşmeli olmaya mahkûm et, sonra olması gereken kadrolu istihdamı gündemine alma ve 6’yı 4’e indirmeyi lütuf olarak sun.

Haksız ve ayrımcı uygulamaların kaynağı olan ‘mülakat’ ve ‘güvenlik soruşturması’na son vermekten bahsetme, bu uygulamaları ‘yandaş memur’ yaratmak için Demokles’in Kılıcı olarak kullanmaya devam et.  400 bini aşkın öğretmen atama beklerken, pedagojik formasyonu olmayanların öğretmen olarak atandıktan sonra, MEB tarafından ‘mesleki gelişim’ çerçevesinde formasyon eğitimi alacağının belgede yer alması son süreçlerde MEB ile Diyanet ve dini vakıflar arasındaki anlaşmalar, görevlendirmeler düşünüldüğünde, bu uygulamanın nasıl gerçekleşeceği konusunda yeterli ipucu veriyor olmalı.

 AKP’YE SADIK BİREYLER HEDEFLENİYOR

2023 Vizyon Belgesi olarak sunulan eğitim politikalarının eğitim sisteminin sorunlarını çözmeye odaklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Ekonomik, sınıfsal, cinsiyete bağlı vb. eşitsizlikler ve anadilinde eğitim gibi en temel sorunları çözme; eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik özlük haklarını geliştirme perspektifi, öncekilerde olduğu gibi bu vizyon belgesinde de yer almıyor. AKP'ye ve devlete sadık bireyler, sermayeye ucuz işgücü, erkek egemenliğine boyun eğen kadınlar yetiştirmek yönelimi ise süslü sözlerle perdeleniyor.

Biz HDP olarak, eğitim sisteminin toplumun üretken kapasitesini geliştirecek, bireyin kendisini gerçekleştirebilmesini sağlayacak, bireyi özgürleştirecek, demokratik bir toplum düşüncesini destekleyecek şekilde oluşturulmasını; bilimsel temellerde yükselmesini; insanlık tarihinin kazanımları olan evrensel değerlerle uyumlu olmasını; herkes için eşit seviyede ulaşılabilir olmasını; anadilini, ortak dili ve en az bir yabancı dili dört dörtlük öğretecek şekilde düzenlenmesini savunuyoruz. Bütün bu yaklaşımlardan uzak temeller üzerine inşa edilmiş bir ‘Vizyon’un, ‘Vitrin’ düzenlemek dışında bir anlamı olmayacağını bir kez daha dile getiriyoruz.”

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER