Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması

ANKARA- Kuzey Doğu Suriye’de oluşturulmak istenen ‘güvenli bölge’ye dair konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eylül ayı bitmeden Fırat'ın doğusunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır” dedi.

Erdoğan’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD ile Suriye'de kuracağı “Güvenli Bölgeye” ilişkin, "Anlaşılan o ki müttefikimiz, bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Güvenli Bölge için ABD ile görüşüyoruz ancak istediklerimizle onların kafalarındakinin aynı şey olmadığını attığımız her adımda görüyoruz. Suriye sınırını büyük ölçüde güvenlik altına aldık. Fırat'ın doğusunda Suriyeli kardeşlerimizle bir huzur ve güven alanı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için ne kadar güç gerekiyorsa onu kullanmakta kararlıyız” ifadelerini kullandı.

‘KENDİ YOLUMUZA GİTMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ KALMAYACAK’

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar terör örgütüyle bizi aynı zeminde idare etmenin hesabını yapıyorlar. Eylül ayı bitmeden Fırat'ın doğusunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır. Güvenli bölge konusunun 3-5 helikopter uçuşuyla, 5-10 araç devriyesiyle, göstermelik birkaç yüz askerin bölgede bulunmasıyla olacak iş değildir. Orada 1 milyon kişiyi iskan edebilmek için şehirleri ve kırsalıyla tüm bölgeyi fiilen güvenli hale getirmiş olmalıyız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER