Erdoğan Suriye’ye koşullu savaş ilan etti: Her yerde vuracağız

ANKARA – AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’de Rusya destekli rejim operasyonlara ilişkin yaptığı konuşmada, “Askerlerimize zarar gelirse Soçi Mutabakatı'na bağlı kalmayacağız; rejim güçlerini her yerde vuracağız” dedi.

Erdoğan Suriye’ye koşullu savaş ilan etti: Her yerde vuracağız

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partinin Grup Toplantısı’nda gündeme dair konuştu. Dün, “İdlib'de atılacak adımları yarın açıklayacağım" açıklamasına bugün açıklık getiren Erdoğan, Suriye’ye koşullu savaş ilan etti.

AKP Başkanı Erdoğan'ın, Rusya destekli Suriye rejimine yönelik açıklamaları şöyle: "Ülkemizin kontrolü altında tuttuğu yereldeki huzur ortamından rahatsız olan terör örgütleri insanlık dış eylemleriyle kana susamışlıklarını gösteriyor. Bombalı araç saldırısında aralarında çocukların da olduğu 8 kişi öldü. Benzer tacizler diğer harek3at bölgelerimizdeki Sivillere de yöneltiliyor. Rus güçleriyle İran destekli militanlar sürekli sivil halka saldırıyorlar. Söze geline insan haklarını, sivil hassasiyetini ağızlarından düşürmeyenler tüm bu saldırılar karşısında derin bir sesliliğe gömülmüş durumdalar.

REJİM VE RUSLAR SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR 

Herkes gözünü kapasa sırtını dönse de Türkiye bu duruma seyirci kalmayacaktır. İdlib’de rejim ve Ruslar ile rejimle birlikte hareket eden güçlerin doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını çizmek istiyorum. Amaç bölge halkını sınırlarımıza doğru harekete zorlayarak sahayı boşaltmaktır.

ŞUBAT AYI SONUNA KADAR

Bir süredir bu saldırılar doğrudan askerlerimizi hedef almaya başladı. Madem durum bu öyleyse biz de artık lafa değil sahadaki gerçeklere bakarak hareket edeceğiz. Şubat ayı sonuna kadar rejimi gözlem sınırlarımızın gerisine çekmekte kararlıyız. Hiçbir oyalanmaya meydan vermeden bunu yapacağız. Bitmez tükenmez toplantıların sonuçlarını beklemeden hemen ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız. Böyledeki muhalif gruplardan başıbozuk hareket ederek rejime saldırı muamelesi verenlere de artık tavizsiz davranacağımızı mesajını verdik. Artık kimsenin provokasyonlarına göz yumacak değiliz.

Gözlem noktalarındaki ve diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi halinde, İdlib ve Soçi muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı ilan ediyorum."

FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI TARTIŞMASI

Erdoğan, “FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarına dair konuştu. Dün yaptığı açıklamada kendisi için “Devleti FETÖ’ye teslim eden Tayyip Erdoğan’dır” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap veren Erdoğan, “Madem bu kadar istiyor öyleyse işte bugün burada FETÖ’nün siyasi ayağını ben size şöyle adeta ekran diyebileceğim ekranda açıklıyorum. Tolstoy’un ediği gibi, ’Birine çamur atmadan önce iyi düşün ve sakın unutma önce senin ellerin kirlenecektir.’ Kılıçdaroğlu bize çamur atmaya çalışırken elinde çamurla yakalanmıştır. Çünkü bu ülkede FETÖ’nün en önemli siyasi ayağı bizzat Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi ve ekibidir” diye konuştu.

Gülen cemaatinin “suç örgütü” ilan eden söz konusu MGK kararı altında kendisinin imzası olduğunu söyleyen Erdoğan, “FETÖ’yü temsil eden kişi ve kuruluşların partimize, ve hükümetimize karşı başlattığı savaşın herkes farkındadır ama CHP bu işin neresindedir” dedi.

Erdoğan, şunları söyledi: “Sayın Baykal’ın genel başkanlıktan ayrılması ve KIlıçdaroğlu’nun gelmesiyle birlikte CHP bu işin tam göbeğine yerleşmiştir. Kılıçdaroğlu kendisini genel başkanlığa taşıyan o kaset kumpasının dahi sorumluluğunu üzerimize yıkmaya çalışarak FETÖ’nün yolunda yürümeye başlamıştır. Seni oraya getiren FETÖ. Bakın burası önemli FETÖ tetikçisi savcının görevden alınmasına şiddetle karşı çıkan Kılıçdaroğlu olmuştur.

Biz geçmişten bugüne kadar hukukun suç istad etmediği tüm yapılarına saygı duyduk CHP ise FETÖ terör örgütü olarak tanımlamasına rağmen bu örgütün yanında olmuştur. CHP 17-25 Aralık’tan sonra bu kadroya FETÖ’yü de davet etmiştir.

FETÖ’nün MİT müsteşarımıza yönelik sinsi kumpasını özellikle ifade eder ve 7 Şubat hadisesinde CHP’nin ortaya koyduğu tavır FETÖ’nün siyasi ayağına yönelik başka bir örnektir.”

“Kılıçdaroğlu FETÖ’ye diyet borçludur” diyen Erdoğan, “17-25 Aralık’tan sonra CHP grup kürsüsü aylar boyunca FETÖ mensuplarının montaj kasetlerinin dinletildiği bir yere çevrilmiştir” diye belirtti. 

Erdoğan, Kılıçdaroğlu tarafından gerçekleştirilen ‘Adalet Yürüyüşü’nün de Gülen cemaati için yapıldığını iddia etti.

Erdoğan, “Madem bu işler soru sorarak oluyor. Öyleyse ben de burada birkaç soru sorayım. Ben daha kısa ve az FETÖ’nun siyasi ayağı FETÖ’cülerin devirmeye çalıştıkları siyasetçi midir, yoksa yükseltmeye çalıştığı siyasetçi midir? FETÖ’nün siyasi ayağı FETÖ’nün darbe gecesi öldürmeye çalıştığı siyasetçi midir, yoksa yol verdiği siyasetçi midir” diye konuştu.

Erdoğan, konuşması sırasında Kılıçdaroğlu’nun kendisi hakkında ve 15 Temmuz askeri kalkışma hakkında sarf ettiği sözleri içeren bir video izletti. Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan yargılanacak, yurtdışına kaçacak” sözleri sırasında Erdoğan, ülkeden kaçmayacağını söyledi.

BAŞBUĞ TEPKİSİ 

Genelkurmay eski Başbakın İlker Başbuğ’un açıklamalarına tepki gösteren Erdoğan, Bugünlerde doğrudan meclisin yasama dokunulmazlığına saldırı anlamına gelen bir kampanya başlattılar. Tam kadro destek verdikleri bir düzenlemeyi hemen arkasından Anayasa mahkemesine götürenlerin kulaklarının kimler tarafından çekildiği ortadadır. Tüm milletvekillerimizin derhal dava açması önemlidir ama ben şimdi soruyorum; malum genel kurmay başkanı bir diğer şu anda öldü genel kurmay başkanı, bunlar bildiriyi hazırladılar. Bu yetmez; her ikisinin de genel kurmay başkanlığı döneminde çıkıp şunu söylesinler; biz şu kadar FETÖ’cü subayı ordudan ihraç ettik. Bu görev benim değil sizin görevinizdi. Niye ihraç etmediniz” ifadelerini kullandı.(Ankara/MA)

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER