Erdoğan, Libya’yı soran gazeteciyi azarladı

ANKARA – Erdoğan, Libya’da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren askerlerin sayısına ilişkin soru soran gazeteciyi azarladı.

Erdoğan, Libya’yı soran gazeteciyi azarladı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Rusya ile yapılan İdlib görüşmelerine dair Erdoğan, “Yol haritasıyla ifademiz şu anda malum Türkiye-Rusya arasında gerek İdlib’de gerek Libya’da yaşanan bir süreç var. Öncelikli İdlib’i çözmemiz lazım. Bunu Sayın Putin ile en üst düzeyde ben görüşüyorum, aynı şekilde bakanlarımız ve istihbarat görüşmeleri oldu” dedi. Rusya ile aynı zamanda Libya görüşmelerinin de devam ettiğini söyleyen Erdoğan, Hafter’in  gayri meşru olduğunu söyleyerek, “Maalesef Rusya’nın da orada Wagner diye bir güvenlik ekibi var. 2 bin 500 kişilik bir kuvvet. Parasal kaynağı Abu Dabi yönetimi. Bunların değerlendirmesini Türkiye olarak Rusya ile yürütüyoruz. Sayın Putin ile görüşerek yol haritamızda ne gibi eksiklikler var değerlendiriyoruz. Rusya rejim güçlerine destek veriyor. Bunun tespitleri elimizde, inkar etseler de tespit bizde var” dedi. 

PUTİN İLE 5 MART’TA BİRARAYA GELEBİLİR

Rusya ile tam bir ittifak söz konusu olmadığını aktaran Erdoğan, Macron, Merkel ve Putin ile yapılan görüşmelerde de bunun sağlanamadığını dile getirdi. Erdoğan, Putin ile 5 Mart’ta bir araya gelebileceğini söyleyerek,“Telefonun ötesine geçip yüz yüze görüşmeleri yapma söz konusu olacak. İstanbul veya Ankara olur, fark etmez” dedi.

İdlib’de mücadele etmeye mahkum olduklarını söyleyen Erdoğan, “Biz bu mücadelenin içinde olmaya mecbur değil mahkumuz, bütün bu sınırımıza olan yüklenmeleri ne ile izah edeceğiz. Şu anda 3 milyona varan bizim sınırlarımıza yüklenme varsa buna eli bağlı mı duracağız? Bu konuda hiçbir ülkenin kalkıp bir duyarlılık gösterdiği yok. Ama biz insani vicdani her türlü değer yargılarını göz önüne alarak bu değerlendirmeyi yapıyoruz” diye belirtti.

ERDOĞAN SÖZÜ MUHALEFETE ÇEVİRDİ

FOX muhabirinin Libya’da yaşamını yitiren askerlere ilişkin muhalefetin iktidarı eleştirmelerini nasıl değerlendirdiğini sormasına Erdoğan, “Bakın Fox önce gazete olsun, önce ciddi bir medya mensubu olsun, bunu bir defa öğrenmeniz lazım, yalan haber üretmeyi bırakın” diyerek, azarladı. Erdoğan sonrasında ise muhalefete yüklenerek, “ Muhalefet önce kendini yargılasın. ne diyor muhalefet, ‘Gidip Esed ile görüşeceksiniz’ diyor, bu nasıl muhalefet ya? Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor Bay Kemal bunun hesabı sormuyor, kalkıp bize akıl vermeye çalışıyor, o aklı sen kendine sakla. Bizim kendimize ait 2 tane orada Libya’da şehidimiz var, şimdi bu rakamı ben açıkladım, Bay Kemal ne yapacak bunu? Bay Kemal şunu da sorsun, ‘Wagner’in orada ne işi var? Sudan’dan gelenlerin orada ne işi var?’ desin. Şu anda Suriye’de bizimle beraber olan Suriye Milli Ordusu’ndaki kardeşlerimiz orada da bizimle beraber olmayı kendilerine şeref sayıyorlar” diye konuştu.(MA)

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER