Erdoğan'dan Macron'a sert sözler: Önce beyin ölümünü kontrol ettir

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarını eleştirerek “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a dair “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan Macron'a sert sözler: Önce beyin ölümünü kontrol ettir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni’nde konuştu. 

Erdoğan konuşmasında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını eleştirerek “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yüklendi. 

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanına yönelik "Son açıklamaları bu hastalıklı, sığ anlayışın örneklerinden biridir. ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir’ diyor. Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Sen bir defa NATO’ya karşı yerine getirmeye gereken neticelerini yerine getir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanların giderek arttığını görüyoruz” diyen Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hava atmaya gelince hava atarsın. Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak. Bu senin haddine mi? Libya’nın resmi yönetimi ile imzaları attık. Türkiye Libya Akdeniz’de ortak işbirliğine girebilecek noktaya geldi. Ne diyeceksin? Kimse sana bakmıyor. Henüz daha acemiliğin var, bunu gider. Suriye’den ülkemize yönelen tehditleri ve vereceğimiz cevapları Fransa Cumhurbaşkanına da anlattım. Anlamıyor. Terörle mücadele nedir bilmiyor. O yüzden sarı yelekliler Fransa’yı işgal etti.

Senin Suriye ile ne ilgin var? Suriye’ye girme hakkımız terörle mücadelede var. Senin hangi anlaşmayla girme hakkın var. Ne işin var orada. Biz koalisyon güçlerinin içindeyiz. Seni rejim de oraya davet etmiş değil. İstediğiniz kadar hoplayın zıplayın eninde sonunda Türkiye’nin güvenlik mücadelesine saygı duyacaksınız.  NATO için Fransa ne anlam ifade ediyor bilemeyiz ama Türkiye en önemli, üyesidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER