Demirtaş: AKP-Gülen cemaati sarmaş dolaştı

Tutuklu yargılandığı duruşmada savunmasına devam eden HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, iddianamedeki 25 nolu fezlekeye dair, “O konuşmayı yaptığımda AKP iktidarı ile Gülen cemaati o dönem sarmaş-dolaş, kan kardeş, can kardeş oldukları için ona atfen söylemiştim” dedi.

Demirtaş: AKP-Gülen cemaati sarmaş dolaştı

Tutuklu yargılandığı duruşmada savunmasına devam eden HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, iddianamedeki 25 nolu fezlekeye dair, “O konuşmayı yaptığımda AKP iktidarı ile Gülen cemaati o dönem sarmaş-dolaş, kan kardeş, can kardeş oldukları için ona atfen söylemiştim” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşması ikinci gününde devam ediyor. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) Sincan Kampüs Cezaevi’nde görülen duruşmasına bağlanan Demirtaş, hakkında 142 yıl hapis cezası isteniyor.
Demirtaş’ın duruşmasına HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Meclis Amiri Mahmut Toğrul, HDP’li vekiller Meral Danış Beştaş, Tülay Hatimoğulları, Kemal Peköz, Mensur Işık ve HDP MYK üyesi Nazmi Gür ile birlikte çok sayıda avukat katıldı.
‘İDDİANAME SİYASİ SAİKLERDEN KAYNAKLI’
Dün 29, 30 ve 10 nolu fezlekelere dair savunma yapan Demirtaş, bugün 25 No’lu fezlekeye dair savunma yaptı. Demirtaş, “Fezlekede suç tarihi 28 Eylül 2019 tarihinde Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandığı ve hazırlanma tarihi olarak da 24 Şubat 2016 olarak görünüyor. Elazığ Karakoçan ilçesinde 2013’ün 9’uncu ayında yaptığım konuşmaya yaklaşık iki buçuk yıl sonra 2016 yılının Şubat ayında fezleke hazırlanıp, Meclis’e gönderilmiş. O tarihte yine 7 Haziran seçimleri sonrasında AKP tek başına iktidarını ve parlamento çoğunluğunu kaybettikten sonra neredeyse Türkiye’yi çılgınlığa sürükleyen, çatışma ve savaş politikaları sürecinde hazırlanan bir fezlekedir. Fezlekenin hazırlanmış olması için iki buçuk yıl beklenmesi de aleni olarak siyasi saiklerle hazırlandığına önemli bir veridir” dedi.
Demirtaş, sonrasında fezlekede yer alan bilgileri okudu. “Terör örgütünün veya amacının propagandasını yapmak, suçu ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamalarıyla yargılandığını hatırlatan Demirtaş, akabinde Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebiyle hazırlanan bilirkişi raporu okudu.
‘O TARİHTE AKP-CEMAAT SARMAŞ DOLAŞTI’
Demirtaş, fezlekeye yer alan şu konuşmasını tekrarladı: “Bir sabah uyandı halkımız Cumhuriyet kurulmuş, dediler. Din yasak, dil yasak, inanç yasak. Ne uğradıklarını şaşırdılar. İslami gelenekten gelenlerde horlandı ve zulüm gördüler. Ama onlar bu geleneği temsil etmiyorlar. Hangi gelenekten geliyor bunlar. 12 Eylül döneminde Kenan Evren darbe yapıp, bu halkın evlatlarını işkencede ezdiği günlerden, bunların tesir ettiği günleri bugün sürdürenler şunu diyordu; biz senin tankının paleti olalım paşa. Kenan Evren’e methiyeler diziyorlardı. Bunlar o dönemde cuntaya, darbeye, katliamlara, inkara sahip çıkan bir gelenekle hareket ettiler.” Demirtaş, bu konuşmasına dair, “Konuşmamın burasında kastettiğim ‘Senin tankların paleti olalım, paşam’ cümlesi Fethullah Gülen’e aittir. 12 Eylül döneminde yazdığı bir yazıdan atıf yapmıştım ve AKP iktidarı ile Gülen cemaati o dönemde sarmaş, dolaş, kan kardeş, can kardeş oldukları için ona atfen söylemiştim” dedi.
Demirtaş savunmasına devam ediyor…
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER