CHP’li Çeviköz: İktidarın tek planı Suriye'de rejimi değiştirmektir

İSTANBUL - İktidarın Suriye’de bir çözüm arayışı olmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, “İktidarın bir tek planı var o da Suriye’de rejimi değiştirmektir. Böyle gittiği müddetçe büyük sorunlarla karşılaşmaya devam edeceğiz. Suriye ile savaşa giden bir sürecin içerisindeyiz” dedi.

CHP’li Çeviköz: İktidarın tek planı Suriye'de rejimi değiştirmektir

İdlib'de Rusya ve İran’ın desteğini arkasına alan Suriye ordusu, son bir hafta içinde hem bölgedeki Türkiye'nin askerlerini hem de ona bağlı paramiliter güç Heyet Tehrir el Şam'ı (HTŞ/El Nusra) hedef almayı sürdürdü. Bölgede son günlerde 13 askerin yaşamını yitirmesiyle tırmanan gerilim devam ederken, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün İdlib hakkındaki nihai kararlarını vermesi bekleniyor. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de dün akşam saatlerinde Ankara’ya gelirken, Erdoğan’ın bu görüşmeden çıkacak sonuçlara göre adım atacağı yorumları yapılıyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı olan emekli diplomat Ünal Çeviköz, İdlib’de yaşanan gelişmeleri ve çözüm önerilerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

'NE DEDİYSEK OLDU'

7 Eylül 2018’de gerçekleşen Tahran Zirvesi’nden sonra hükümete 6 maddelik bir öneri paketi sunduklarını hatırlatan Çeviköz, pakette iktidara birçok konuda uyarıda bulunduklarını ifade etti. Pakette sorunlar ve çözüm önerilerini sunduklarını ifade eden Çeviköz, “İktidara ‘Bunları yerine getirmeniz gerekir’ dedik. Onun ardından 17 Eylül’de Soçi Mutabakatı yapıldı. Soçi Mutabakatı’ndan sonra ‘Türkiye üzerine imkansız görevler almıştır. Bunları gerçekleştirmesi mümkün değildir. Bunlar derhal düzeltilmelidir’ dedik. Onun arkasından Türkiye Soçi Mutabakatı’nda üzerine aldığı yükümlülüklerin hiçbirini yerine getirmedi ve 2019 yılı boyunca sürekli olarak hem Rusya tarafından hem de başka kaynaklarca sürekli eleştirildi. En son Temmuz 2019’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin düzenledikleri ortak basın toplantısı sırasında da bu sürekli dile getirildi. Onun için biz şimdiye kadar ne söylediysek oldu ve bunların gerçekleşiyor olmalarından da çok büyük üzüntü duyuyoruz. Vaktiyle atılacak adımlar olsaydı bu noktaya gelmezdik” diye konuştu.  

‘ÇOK DAHA KÖTÜ OLABİLİR’

Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun en son geçen haftalık gurup toplantısında 5 maddelik bir öneri paketinin sunulduğuna değinen Çeviköz, söz konusu pakette de Türkiye’nin Suriye’de rejim değişikliğinden vazgeçmesi gerektiği, Suriye’de silahlı muhalefeti desteklemekten ve ihya etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirttiklerini söyledi. Sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için Ruslar ya da Ruslar üzerinden Suriye yönetimiyle diyalog geliştirilmesini ifade ettiklerini belirten Çeviköz, "Bizim için en önemli konu askerlerimizin can güvenliğidir. Şu anda orada bulunan 4 gözlem noktası Suriye Ordusu’nun kuşatması altındadır. Bu devam ettiği müddetçe korkarım daha çok kötü olaylarla karşılaşma ihtimalimiz ve riskimiz mevcuttur. Bunların durdurulması için de yeni koşullara göre yeni bir konuşlandırma ve bir konumlandırma gerekir. Eğer yeni bir ateşkes hattı kurulması gerekiyorsa bu hat kurulmalıdır. Bunu yapmadığı müddetçe maalesef Türkiye’de çok ciddi üzüntülere sebep olacak gelişmelerle karşılaşıyor olacak ve buradaki çatışma tırmanarak devam edecek.”

‘ÇÖZÜM ARAYIŞI YOK’

AKP’nin 9 yıldır Suriye’de rejim değişikliğini hedeflediğine dikkati çeken Çeviköz, “Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm arayışı yoktur. Türkiye’nin şu anki iktidarının bir tek planı vardır o da Suriye’de rejimi değiştirmektir. Onun için bu devam ettiği müddetçe de iktidarın başka bir anlayış içine girmesi mümkün değildir. Böyle gittiği müddetçe çok daha büyük sorunlarla karşılaşmaya devam edeceğiz” uyarısında bulundu.  

‘HEVESLERİ ÇOĞALMIŞ’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dünkü grup toplantısında AKP'ye "Şam'a girmeyi planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmelidir" çağrısına da değinen Çeviköz, “Demek ki Emevi Camii’de namaz kılma hevesleri çoğalmış. Bunun için söylenecek başka bir şey yok” dedi. 

‘SURİYE'YLE SAVAŞA DOĞRU GİDEN BİR SÜREÇ'           

Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamı "ilan edilmemiş bir savaş" şeklinde nitelendiren Çeviköz, şimdiye kadar sürdürülen vekalet savaşlarının yavaş yavaş son bulduğunu ve Türkiye’nin Suriye ile savaşa doğru giden bir sürecin içerisinde olduğunu dile getirdi. Türkiye halkının böyle bir şeyi istemediğinin altını çizen Çeviköz, “Yurttaşlarımızın hiçbiri Suriye ile savaş istemiyor. Bunun düşünülmesi, kavranması lazım. Ama iktidara bunu bir türlü anlatamıyoruz. Elimizden geldiğince bütün önerilerimizi yaptık. Bunu anlamadığı müddetçe ve bunda ısrar ettiği müddetçe, Suriye politikalarında son 10 yıldır yapılan yanlışları tekrar ettiği müddetçe bu mukadderdir” ifadelerini kullandı.

‘SOÇİ HÜKÜMLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ'

Çeviköz, Rusya ile Türkiye’nin Suriye’deki politikaları ve kimi noktalardaki işbirliklerine de değindi. Çeviköz, şunları söyledi: “Herhangi bir ülke ile bir işbirliği yapabilmek için her konuda aynı görüşte olmanız gerekmez. Nitekim şimdiye kadar Rusya, Suriye rejimini savunurken AKP iktidarı da onların karşısındaki muhalefeti savundu. Bu durumda pekala Rusya ile işbirliği de yapabildi ve bugüne kadar gelebildi. Astana sürecinin çok da başarısız olduğu söylenemez. Anayasa komisyonunun kurulması, Cenevre görüşmelerinin başlatılması bütün bunlar Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği sayesinde oldu. O işbirliğini bilmeyen bir davranış içerisine girmek doğru değildir. Çünkü Soçi Mutabakatı’nda varılan hükümleri eğer Türkiye yerine getirseydi bugün bunlarla karşılaşmayacaktı. Türkiye bugün Rusya’nın da güvenini kaybediyor. Çünkü verdiği sözleri tutmuyor. Bu şekilde devam ettiği ve bu yanlışları sürdürdüğü müddetçe Rusya’yla da arası bozulur, yarın öbür gün ABD ile de arası bozulur. Türkiye kendi ulusal çıkarlarını gözetmediği sürece, kah Rusya’ya kah ABD’ye göz kırparak bu şekilde sağdan sola savrulduğu müddetçe bölgesel aktör olamayacaktır ve bölgenin istikrarına ve barışına da katkıda bulunmayacaktır.”

‘ŞİDDETLE SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR’

Çeviköz, Suriye’deki askerlerin can güvenliğini sağlayacak şekilde önlemler alınması gerektiğine işaret etti. Suriye Ordusu’nun kuşatması altında bırakılan askerlerin can güvenliğinin ciddi risk altında olduğunu işaret eden Çeviköz, şöyle devam etti: “Türkiye’nin artık askeri güç kullanarak çözüm bulmak için uğraşmaktan da vazgeçmesi gerekir. Türkiye şimdiye kadar diplomasiyi kullanmayı beceremedi. Bakın Rus heyetiyle diplomatik görüşmeler yapılmasına rağmen Rusya terk edip gitti. Yani demek ki Türkiye ile gereken dalga boyunu bulmak mümkün olmuyor. Bu şekilde bir diplomatik süreci götürmek de mümkün olmuyor. Türkiye’nin izlediği yol tamamen kuvvet kullanarak sorunları çözme yoludur. Bu yanlıştır. Bunun düzeltilmesi gerekir.”  

MA / Ferhat Çelik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER