Akşener: Erdoğan krizi gizlese de tablo ortada

ANKARA - Partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2019 bütçe görüşmelerine dair hükümetten gelen tasarruf açıklamalarına karşı iktidarı uyardı. Akşener, ekonomik kriz ile ilgili, “Erdoğan gizlemeye çalışsa da tablo ortada” açıklamasında bulundu.

Akşener: Erdoğan krizi gizlese de tablo ortada

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. 

Akşener, dün açılışı yapılan 3’üncü Havalimanı’na dair açıklamalarda bulundu. Akşener, söz konusu proje için, “ Bizim 3’üncü Havalimanı gibi projelere itirazımız yok. Bu projeler hakkıyla yapıldığı takdirde destekliyoruz; ama her aşa haram katma hastalığını yine açıkça görüyoruz. Bu inşaat benzerlerinden çok daha pahalıya yapıldı. İşin başında şartname değiştirildi. Teminatı milletin parası üzerinden devlet verdi. 3 yıllık ödemeyi de 25 sonraya ertelediler. Sonra da Cumhuriyetin gurur tablosu dediler. Bizim kitabımızda haramla gurur duymak yoktur. Açıkça görüyoruz, haram katılmış aş, bizim boğazımızdan geçmez, geçmez” dedi.

‘İKİNCİ TUR İBRETLİKTİ’

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili konuşan Akşener, önergeye oy veren milletvekillerine teşekkür ederek, ikinci tur oylamanın “ibretlik “ olduğunu belirterek MHP’ye atıfta bulundu. Akşener, "Bir fotoğraf vardı kararını değiştiren vekillerin mahcubiyeti yüzlerinden okunuyordu. Bunu vekillerimize yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur. Geçen de söylemiştim siz İYİ Parti'nin değerli milletvekilleri hiç tereddüt etmeyin, olur da bir gün benden gelecek bir telefonla benimle vicdanınız aranızda kalırsanız vicdanınızı dinleyin” diye konuştu.

‘KRİZ İKTİDARIN ESERİDİR’

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü: "Cambaza bak der gibi her gün ortaya yeni bir şeyler atıyorlar. Ama millette izleyecek hal kalmadı. İktidar gündemden kaçmaya çalıştıkça İYİ Partililer yakasından tutup milletin huzuruna getiriyor. Suçu hep başkalarının üzerine atsa da hepimiz biliyoruz ki bu kriz iktidarın eseridir. Dün Anıtkabir'de yine işi dış güçlere bağladı. Gerçeği kabul etmediği sürece bahane üretecek. Bütün jokerlerini kullandı. Kasayı boşalttı, ülkeyi de tefeci faizine mecbur bıraktı. Kafaları karıştırmaya çalışıyor. O rakamlar karın doyurmuyor kardeşim, millet aş istiyor aş. Cepler, cüzdanlar yanmaya başladı, onu nasıl çözeceksin onu söyle. Erdoğan gizlemeye çalışsa da tablo ortada, firmalar ardı ardına iflas ediyor, işçilerin alacakları ödenemiyor, çiftçinin mahsulü para etmiyor, maaşlar ücretler eridi gitti.”

2019 BÜTÇESİNE TEPKİ

Akşener, Meclis’te görüşülmeye başlanan 2019 bütçe görüşmeleri ile ilgili de konuştu. İktidarın tasarruf açıklamalarına karşı saray harcamalarına değinen Akşener, “Bildiğiniz gibi iktidar 2019'da tasarrufa gideceğini açıkladı. Uyarıyorum, bu yanlış bir tercih. İktisattan biraz anlasalar tasarrufa giderken yatırım harcamalarını kısmanın işleri daha kötüye götüreceğini bilirlerdi. Kamu yatırımlarını kısmak, ekonomiyi durma noktasına getirecektir. Ne yazık ki damat bey işin hâlâ ciddiyetinde değil.

İktidar tasarrufa gideceğini açıkladı. Bütçeye bakıldığında en büyük tasarruf yatırımdan yapılıyor. ‘Saraya harcayalım yatırımdan tasarruf yapalım.’ Sanılıyor ki devlet kemer sıkacak, vatandaş harcamaya devam edecek, kriz hafif sıyrıklarla atlatılacak. Ama durum hiç de öyle değil. Biz üzerimize düşeni yapıp uyarmış olalım günahı McKinsey’e kulak verenlerin boynuna olsun” dedi.

ERDOĞAN’IN MAAŞINA TEPKİ: KENDİNE Mİ MÜSLÜMANSIN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşına zam yapılmasına da tepki gösteren Akşener, “Görüyoruz ki Sayın Erdoğan da geçim sıkıntısı çekiyor. Bunu maaşına yaptığı yüzde 26 zamdan görüyoruz. Maaşı 74 bin TL’ye çıkıyor. Hem de devletin güya tasarruf yaptığı bir zamanda. Uçağa, Saray’a, kendi maaşına zam yapmaya para buluyorsunuz. O halde buyurun milletimize de bulun. Kendi maaşına yaptığın zam kadar emekliye, çalışana da zam yapmazsan aldığın her kuruş haram, zehir, zıkkım olsun. Sanma ki unutacağız, bu işin peşini bırakacağız. Hatırlatmaya devam edeceğiz. Bakalım milletin adamı mısın, yoksa kendine mi Müslümansın?"

‘TÜRKİYE BİLEREK SEÇİLMİŞTİR’

Akşener, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişin ise şunları söyledi: "Şatafatın, saltanatın adını itibar koydular. Sokaklar kan ağlıyorken siz gülüyorsanız itibar yapamazsınız. İtibarın adı belli talimatla papazı, petrol, dolarlar için Suudi katillerin ellerini kollarını sallayarak gitmesine izin vermeyecektiniz. Kaşıkçı cinayeti bizzat Suudi yönetimin talimatıyla yapılmıştır. Sözüm ona Suudi prensini kötü duruma düşürecek, sonra ilk fırsatta Suudi Arabistan'a dönecek. Trump'la el ele verdiniz bizimle alay mı ediyorsunuz. Bu cinayet için Türkiye bilerek seçilmiştir. Başka ülkede olsa hepsini bir saate kalmaz konuştururlar. Bunlar sana hakaret ediyor.”

‘ÖĞRENCİ ANDI’ TEPKİSİ

Son günlerde gündeme gelen “Öğrenci Andı” tartışmalarına ilişkin konuşan Akşener, “Çalışana zam yapalım diyoruz ‘yük olur’ diyor. Vatandaşa enflasyon desteği diyoruz ‘yük olur’ diyor. EYT teklifi veriyoruz ‘yük olur’ diyor. Devletin de milletin de sırtındaki en ağır yük sensin, sizsiniz. Sıkışınca ‘Milliyiz’ derler ama bunların derdi Türk’ledir. Andımız meselesi de budur. İki üç yıl millilik pozu verip atı alıp Üsküdar’ı geçtiler. Sonra da çıkıp Türkçülükle PKK aynıdır dediler. Dilleri öyle şişmiş ki borazan medya bir haftadır Türkçülüğe kin kusuyor. Aziz milletim bu günleri unutma” ifadelerini kullandı.

‘PAPAZI KAÇIRAN KİŞİSİN’

Akşener’in açıklamalarının devamı şöyle: “ Milliyetçiliği PKK ile bir tutmak ihanettir. Sınırları zorlama haddini aşma. Fırat Çakıroğlu ile onun katilini bir tutamazsın tutturmayız. Ama el hak sözlerinde katıldığım bir nokta var. Dedi ki 'Ben milliyetçi değilim! Biliyorduk zaten doğru söz ne denir? Biz senin cemaziyel evvelini de biliriz. Sen devleti topyekun FETÖ’ye teslim ettin. Bu milet FETÖ’ye teslim ettiğin devleti sokaktan topladı. (Erdoğan'a) Sen Amerika'ya diz çöküp papazı kaçıran kişisin. Sen Türk milletini yönetmeye değil, ele geçirmeye çalışan kişisin.”(MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER