Daha kayyum olarak atanmadan makam aracını istedi

VAN - Yerine kayyum atanan Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman’ın da aralarında bulunduğu 14 kadın siyasetçinin gözaltı süreleri uzatıldı. Kayyum olarak atanan Kaymakam Mehmet Halis Aydın'ın ise, karar öncesinde belediyenin makam aracını istediği ortaya çıktı.

Daha kayyum olarak atanmadan makam aracını istedi

Van ve merkez ilçeleri Tuşba, İpekyolu ve Edremit'te dün yapılan ev baskınlarında aralarında Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman'ın da bulunduğu 14 kadın siyasetçi gözaltına alınmıştı. Hangi gerekçe ile gözaltına alındıkları henüz öğrenilemeyen İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan kadın siyasetçilerin gözaltı süreleri bir gün daha uzatıldı. 

Gözaltında tutulan kadınların isimleri şöyle: Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman, TJA aktivistleri Rojbin Akdağ ve Havva Derya,  HDP Van İl Yöneticisi Edibe Babur, DBP Van il Yöneticisi Neriman Urar, HDP'li Belediye Meclis üyeleri Berken Kızılboğa, Handan Karakoyun ve Serap Güvenç, DTK üyesi Mukaddes Karakoç, Barış Annesi Keve Işık, Atiye Şen, Pervin Özgür ve Kebire Karakaya. 

SARAY BELEDİYESİ ABLUKADA

Gözatında bulunan isimlerden Saray Belediyesi Eşbaşkanı Caziye Duman’ın yerine İçişleri Bakanlığı tarafından bu sabah kayyum atandı.

Yaılan kayyum ataması sonrası Belediye Hizmet Binası polislerce ablukaya alındı. Polisler, Belediye Eşbaşkanı Şahabettin Bilmez ve belediye çalışanlarının içeriye girmesine izin vermedi. 

Belediyeye sokulmayan Eşbaşkanı Şahabettin Bilmez, halkın iradesiyle kazanılan belediyelerinin gasp edildiğini söyledi. 

KARAR ÖNCESİ ARAYIP MAKAM ARACINI İSTEDİ

Bilmez, alınan karar öncesinde belediyelerine kayyum olarak atanan Kaymakam Mehmet Halis Aydın'ın belediyenin makam aracını istediğini belirtti. Bilmez, “Dün akşam saatlerine kadar belediyedeydik, meclis toplantımızı yaptık. Kaymakam belediyenin makam aracını istemişti. Neden istediğini bilmiyorduk. Bunun üzerine arkadaşlarımızla birlikte belediyeye gittik. Belediyenin her tarafı TOMA'larla ve polisler tarafından ablukaya alınmıştı. Belediyenin bütün çevresini kapatmışlar. İçeri girmek istediğimizde izin verilmedi. Eşyalarımızı bile almaya müsaade etmediler” dedi.

Bilmez, Bakanlığın aldığı kayyum atama kararının henüz kendilerine tebliğ edilmediğini de söyledi.(MA)

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER