CHP: Sorumlular istifa etsin, ulusal yas ilan edilsin

Ankara’daki patlama nedeniyle acil bir toplantı yapan CHP MYK, olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların istifa etmesi gerektiği belirtilerek, hükümete de ulusal yas ilan etme çağrısı yapıldı.

CHP: Sorumlular istifa etsin, ulusal yas ilan edilsin
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı.

Ankara’daki patlama nedeniyle yapılan CHP MYK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyoruz” denildi.

CHP MYK toplantısı sonrası yapılan açıklama şöyle:

‘Tarihe ‘Kanlı Cumartesi’ olarak geçecek’

“Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde, Ankara’nın göbeğinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sadece beş yüz metre mesafede patlayan hain bombalarla 86 vatandaşımız hayatını kaybetti.
Tarihe ‘Kanlı Cumartesi’ olarak geçecek bu saldırının hedefinde, bu ülkede huzur isteyen, demokrasi isteyen, adalet isteyen milyonlar var.

“Bu saldırının hedefinde bu ülkede huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak isteyen, kendi ülkesinde güven içinde hayatını sürdürmek isteyen vatandaşlarımız var. Bu saldırının hedefinde Türkiye’nin birliği, kardeşliği ve huzuru var.

‘Sağduyumuzu korumalıyız’

“Kandan, kaostan, şiddetten ve ölümden beslenenler ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Kendi ikbali için kan dökmekten çekinmeyen eli kanlı şebekeler yerle bir olacaklar. Huzur, birlik ve demokrasi isteyenler, bu ülkede birlikte barış içerisinde yaşamak isteyenler mutlaka kazanacaktır. Canımız yansa da, çok öfkeli de olsak, sağduyumuzu korumalıyız.

“Bu ülkede ‘Önce Türkiye’ diyenler, ellerinde pankartlar ve dudaklarında en güzel şarkılarla demokrasi ve barış içerisinde yaşamak isteyen altın gibi gençler, dürüst ve namuslu insanlar varken demokrasi ve barış dolu günler mutlaka doğacaktır.

“İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz.

‘Türkiye bu tabloyu hak etmiyor’

“Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Türkiye her güne kanla, katliamla, şiddetle, terörle uyanan bir ülke olmaya layık değil. Teröre ve şiddete karşı atılacak her adıma; koşulsuz, amasız destek vermeye hazırız. Bu güzel ülkede bir daha asla böyle olayların yaşanmaması için herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve gereken adımları tereddütsüz atmalıdır.

“Bu memleketin bütün evlatlarına, bütün vatandaşlarıma açık çağrıda bulunuyoruz: ‘Türkiye bu acıları yaşamaya her gün çocuklarının ölümüne uyanmaya ve felaketlerin esiri olmaya mahkum bırakılamaz.’

‘Hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyoruz’

“Biz bu ülkenin makul insanlarının sesi olmaya, bu itiraza öncülük etmeye, bu ülkede güven ve huzur ortamını yeniden inşa etmek için sorumluluk almaya hazırız. Miting ve siyasi propaganda faaliyetlerimizi önümüzdeki 3 gün için durdurma kararı almış bulunuyoruz.

“Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyor, bu hain saldırıda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailelerine sabır, milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza sağlık diliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2015, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER