Van,Hakkari,Mardin,Şırnak ve Batman'da sağnak yağış

GÜNCEL-Bölgede bir çok il ve ilçede günlerdir süren yağışlar hayatı olumsuz yönde etkiliyor.Kayyımın yenilediği kanalizasyon şebekesi patladı, evleri su bastı

Van,Hakkari,Mardin,Şırnak ve Batman'da sağnak yağış

Mardin’de sağanak yağış sonucu Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde birçok ev sular altında kaldı. Yağmur sularının biriktiği yollarda göletler oluştu, Batman’da dün geceden bu yana etkisini sürdüren sağanak yağış sonucu bodrum katlarını su bastı, cadde ve sokaklar su altında kaldı.Van Merkez Tuşba ilçesinde bazı evleri su bastı, Edremi'te toprak kayması meydana geldi, Gevaş ilçesinde elektirik direkleri ve ağaçlar devrildi.

VAN:ARKA SOKAKLAR ÇAMUR İÇİNDE

Edremit ilçesine bağlı Şabaniye Mahallesinde aralıklarla süren sağnak yağıştan dolayı toprak kayması meydana geldi.Tuşba ilçesine bağlı Beyüzümü Mahallesinde dere yatağına yakın bulunan bazı evler i su bastı.Gevaş ilçesinde fırtına ve yağışlardan dolayı ağaçlar ve elektrik direkleri devrildi.Erciş'te ise günlerdir süren sağnak yağış aralıklarla devam ediyor.

Van ve ilçelerinde Kayyımlar, Van Gölü Sahiline yönelik bazı çalışmalar yürütürken, arka sokakların hali ise içler acısı. Son günlerde yağan yoğun yağmurlar adeta 'Sürülen boyayı dökünce' gerçekler de ortaya çıktı. Edremit Şabaniye Mahallesinde bulunan Turgut Sokak'ın hali 'O kadar söz ettikleri hizmetler nerede?' sorusunu akıllara getiriyor.

Van ve ilçelerinde arkak sokaklarda çoğu yollar çamurdan geçilmiyor.

ŞIRNAK:KAYYIMIN YENİLEDİĞİ KANALİZASYON ŞEBEKESİ PATLADI,EVLERİ SU BASTI

Kayyım atanan Şırnak Belediyesi tarafından yenilenen kanalizasyon borularının sağanak yağıştan kaynaklı patlaması sonucu çok sayıda ev su altında kaldı. Yurttaşlar belediyeden şikayetçi olduklarını belirtti. 

Şırnak kent genelinde dün geceden bu yana etkili olan sağanak yağış devam ediyor. Yağıştan kaynaklı birçok yerleşim yerinde maddi hasar meydana geldi, birçok evi su bastı. Özellikle kent merkezine bağlı Gündoğdu, Ömerköy, Şehri Nuh ve Bahçelievler mahallelerinde bulunan konutlarda yağıştan kaynaklı ciddi maddi hasar meydana geldi.

HASTANEYİ SU BASTI

Şırnak Devlet Hastanesi’nin de sular altında kaldığı kentte, sokağa çıkma yasaklarının ardından yerle bir edilen mahallelerde yapımı halen süren TOKİ konutları da nasibini aldı. Yağıştan kaynaklı binaların dış kaplamaları döküldü. Ayrıca kayyum atanan Şırnak Belediyesi tarafından bir süre önce yenilenen kanalizasyon şebekesinin de patlaması sonucu birçok ev su altında kaldı.

BELEDİYE ÇÖZÜMÜ ARKLARDA BULDU! 

Yurttaşlar kendi çabalarıyla evlerine dolan suyu tahliye ederken, belediye ekiplerinin ise sokak aralarında arklar kazması dikkat çekti. Kazıdan dolayı birçok yol kullanılamaz hale gelirken, evlerine ulaşmaya çalışan yurttaşlar zor anlar yaşadı. 

BEYTÜŞŞEBAP'TA OKULAR TATİL EDİLDİ 

Yağışın etkili olduğu yerlerden biri olan Beytüşşebap ilçesinde de benzer bir tablo yaşandı. Elektriğin kesik olduğu ilçede, okullar bir gün tatil edildi.  

DİLEKÇELERE RAĞMEN YAPILMADI

Kanalizasyon şebekesinin patlaması sonucu evini su basan Gündoğdu Mahallesi sakinlerinden Mehmet Kabul, her defasında aynı sorunla karşılaştıklarına dikkat çekti. Belediyeye verdikleri dilekçelere rağmen sorunun giderilmediğini kaydeden Kabul, evlerine dolan suyu zor bela tahliye ettiklerini aktardı. Kabul, “Gece elektrikler de kesildi. Sabaha kadar suyu çıkarmakla uğraştık. Çağırmamıza rağmen kimse sesimizi duymadı” dedi.

‘YETER ARTIK’

Yaşananlara isyan eden Fadile Kabul ise, her seferinde sorunları çözmek için kendilerine söz veren belediyeye tepki gösterdi. Kabul, “Ben bu belediyeden şikayetçiyim. Sürekli bu sorunla karşılaşıyoruz. Ben bu içerdeki eşyaları ne yapacağım? Her şeyim kirlendi, pislik içinde kaldı. Komşularımın yardımı ile çocuklarımı evden çıkarabildim. Bizim başımıza ne getirdiklerini görmüyorlar. Yeter artık” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 

BATMAN:BODRUM KATLARINI SU BASTI

Batman’da dün geceden bu yana etkisini sürdüren sağanak yağış sonucu bodrum katlarını su bastı, cadde ve sokaklar su altında kaldı.

Batman'da dün geceden itibaren etkisini sürdüren sağanak yağış kentte hayatı olumsuz etkiledi. Yağmur suları nedeniyle bodrum katındaki birçok evi su basarken, yine kentin cadde ve sokakları altyapı eksikliği nedeniyle adeta gölete döndü. Yakın zamanda asfaltlanan yolların da sular altında kaldığı görüldü.

Biriken sular nedeniyle kent sakinleri cadde ve sokaklarda yürümekte zorlandı. 

Yağış uyarısında bulunan Valiliğin, buna rağmen kent genelinde yeterli önlem almadığı görüldü.

Sağanak yağış kent merkezi gibi Gercüş ilçesinde de hayatı zorlaştırdı. İlçenin yapılmayan yollarında oluşan su birikintileri yüzünden ilçe sakinleri yürümekte zorlandı.

HAKKARİ:2 KÖY SULAR ALTINDA KALDI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine 20 km uzaklıkta bulunan Adaklı (Alekanan) ve Kadıköy (Kadyan) köylerinde 3 gündür etkili olan sağanak yağıştan dolayı sel meydana geldi. Kadıköy’de (Kadyan) sel felaketi nedeniyle köyde bulunan birçok ev ve ahır sular altında kalırken, köyün tamamı tahliye edildi. Hakkari İl Özel İdaresi’ne bağlı Yüksekova Şantiye Şefliği’nin iş makineleri köyde çalışma başlatırken, evlerini terk eden köylüler araçlarla Yüksekova merkeze getirildi.

Bu arada Adaklı’nın içerisinden geçen Çemine Deresi, de sağanak yağış nedeniyle taştı. Suyun yükselmesi ile birlikte dere kenarında bulanan evleri boşaltan yurttaşlar, köyün üst kısmında bulanan evlere yerleşti. Sel felaketinden dolayı büyük maddi zararın oluştuğu belirtildi.Mezopotamya ajansı/HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER