Süperpak işçileri 128 gündür grevde

ANTEP – Süperpak işçileri, işverenin sıfır zam dayatmasına karşı 128 gündür grevde. Şirketin İzmir ve Karaman’la birlikte Antep’teki fabrikasında süren grevde yer alan işçilerden Mehmet Durmaz, artık zamdan öte işverenin politikalarına karşı onurları için direndiklerini dile getirdi.

Süperpak işçileri 128 gündür grevde

Avusturya merkezli Mayr-MelnhofPackaging Şirketi'ne (MM) ait Süperpak Ambalaj'ın İzmir, Karaman ve Antep'te bulunan fabrikalarında çalışan yaklaşık 250 işçinin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine başlattığı grev, 128’inci güne ulaştı. Türk-İş’e bağlı Selülöz-İş Sendikası üyesi işçiler, maaşlarında net 480 TL zam taleplerine karşı, işverenin siparişlerdeki düşüklüğü gerekçe göstererek yüzde sıfır zam dayatmasında bulunması üzerine 26 Ocak’ta greve başlamıştı.

O günden bu yana grevlerini sürdüren işçiler, hakları olan zammı alma amacında. Antep’teki fabrika önünde direnişlerini sürdüren işçilerden Mehmet Durmaz, eylemleri süresince yaşananlar hakkında kimi bilgiler paylaştı.

Fabrika yönetimi ile yapılan görüşmelerden bu zaman kadar sonuç çıkmadığını aktaran Durmaz, istedikleri zammı 480 TL’den 300 TL’ye düşürmelerine rağmen, işverenin sıfır zam dayatmasını sürdürdüğünü belirtti.

‘İŞVEREN İHTİLAF SOKTU’

İşlerine devam etme taraftarı olsalar da, fabrika yönetiminin sıfır zam dayatmasının yanı sıra bağlı bulundukları sendikadan istifalarını da talep ettiğini söyleyen Durmaz, “Sendikadan istifa edip öyle işe başlayın diyorlar” dedi. Durmaz, aralarına ihtilaf sokan işverene kanarak 15 arkadaşlarının grevi bırakarak, sendikadan ayrılması nedeniyle grevlerini bugün 18 işçi olarak sürdürdüklerini kaydetti.

Bu nedenle moralleri bozuk olsa da, verdikleri mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceklerini ifade eden Durmaz, fabrika yönetiminin öncelikle Antep’teki direnişlerini düşürüp, sonrasında Karaman ve İzmir’deki direnişleri sonlandırmak istediğini vurguladı.

‘AMAÇ SENDİKAYI ORTADAN KALDIRMAK’

Fabrikanın iki aylık kazancının tüm işçilerin yıllık maaşına bedel olduğunu dile getiren Durmaz, söyle konuştu: “Bizim istediğimiz zam fabrikanın kazancına göre devede kulak kalıyor. Genel müdürün asıl amacı, sendikayı tamamen ortadan kaldırmak. Bizim burada sendikadan istifa edip, geri işe dönenlerin sendikadan istifa ettikleri için maaşlarında düşüş olmuş. Sendika olmadan işe başlarsak hiç iyi bir ortamın olmayacağını biz iyi biliyoruz. En basitinden bizim de maaşımızda kesinti olacak. Genel müdür içerideki işçilere kesintiyi ‘kendim karşılayacağım’ demiş. Ancak muhasebeci böyle bir şeyin yasal olarak mümkün olmadığını söylemiş. Hadi diyelim sıfır zamla ve sendikasız içeri girmeyi kabul ettik. O zaman beni içeride kim koruyacak? Beni 2 ay sonra işten çıkarmayacaklarını nerden bilebilirim? Asla sendikadan ayrılmayacağız.”

‘ONURUMUZ İÇİN GREVDEYİZ'

128 gündür direndiklerini, gerekirse bir 128 gün daha direnebileceklerini söyleyen Durmaz, “Şuan tazminatımızı verseler işten tamamen çıkma durumuna geldik. Çünkü bu yaptıkları işçi düşmanlığıyla bizleri fabrikadan nefret ettirdiler. Biz fabrikanın kârını iyi biliyoruz. Bugün yapılan tam anlamıyla işçi düşmanlığıdır. Bunun başka hiçbir açıklaması olamaz. Aylardır emek veriyoruz. O emeğin karşılığı olan zammı almadan işe girmeyiz. Bu iş artık zam meselesini de geçti. Biz artık onurumuz için grevi devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER