Sel mağduru köylüler felaketle karşı karşıya

HAKKARİ - Yüksekova'da selin vurduğu iki köyde su, elektrik ve gıda malzemesi bulunamazken köylüler acil yardım çağrısında bulundu. Köylüler, derelerin ıslah edilmemesi halinde bu tür felaketlerle karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

Sel mağduru köylüler felaketle karşı karşıya

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Kadıköy (Qadiyan) ve Adaklı (Alekana) köylerinde etkili olan şiddetli yağış, sele neden oldu. İlçeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan 150 haneli köylerde yaşanan sel felaketinde birçok ev su altında kalırken bazı ahırlar ise yıkıldı. Yüzlerce insanın tahliye edildiği köylerde, tahliye edilenler ilçe merkezindeki akrabalarına yerleşti. Köylerde 3 gündür elektrik, su bulunmazken halen birçok ev sular altında. Zor durumda olduklarını belirten köylüler acil bir şekilde gıda, elektrik ve su ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi.

MUHTAR: ACİL GIDA SU VE ELEKTRİK LAZIM

Kadıköy muhtarı Eşref Çetinkaya, 4 gündür devam eden yağmurun en şiddetlisini 25 Ekim akşamı yaşadıklarını belirterek, "Aniden bastıran yağmur, köyün yanından geçen dereninin taşmasına neden oldu. Dere taşınca köyü tahliye etmek zorunda kaldık. Birçok evi su basarken dere kenarından bulunan ağaç ve ahırlar yok oldu. Evlere girenler su ile boğuşurken çıkan fırtınadan kaynaklı birçok evin çatısı da uçtu. Şans eseri can kaybı yaşanmazken hayvanlarımızı da zar zor kurtarabildik" ifadelerini kullandı. 

Çetinkaya ilçe merkezine yerleşen köylülerin geri dönebilmesi için acil olarak elektrik, su ve gıda ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini kaydederek, "Şu an köyün alt yapısı yerle bir olmuş durumda. İçecek tek damla su yok. Isınma sorunu da yaşıyoruz. Bir an önce bu ihtiyaçların giderilmesi gerekiyor. 150 haneli yüzlerce insanın yaşadığı bir köye ses olunsun" diye konuştu. 

KIŞ İÇİN HAZIRLANAN HER ŞEY GİTTİ!

Köylülerden Abdulgaffur Kameri ise dere kenarında bulunan ahır ve evlerinin çatıları, bahçeleri ve kışın hayvanlara vermek için topladıkları otların zarar gördüğünü dile getirerek durumun daha da kötüleşmemesi için acil yardım çağrısında bulundu. Kameri, "Bodrum katlarında stokladığımız un, peynir ve yoğurt gibi bir çok kışlık yiyeceğimiz sular altında kaldı. Hayvanlarımız ne durumda. Onu bile bilmiyoruz. Dün gece yaşananlar sabah gün ağırınca ortaya çıktı. Yağmur durmadan sağanak şeklinde yağıyor. Umuyoruz ki bundan kötüsü olmaz" dedi.

'DERELER ISLAH EDİLSİN’

Rıfat Çelik de, köylerde geçen derelerin ıslahının yapılmaması durumda doğal felaketler karşısında çaresiz kalacaklarını belirterek, "Bizim köyün yanından geçen ve aşırı yağıştan aşan dere daha önce iki akrabamızın canını aldı. Bu derenin ıslah edilmesi şart. İki köyün deresi de yağan yağmurlara dayanamıyor. Bu dereler ıslah edilse gelen yağmur bizi etkilemez" ifadelerini kullandı. Köylülerin kış için hazırladıkları yiyecek ve hayvanlar için biriktirdikleri otların sel ile birlikte büyük zarar gördüğünü kaydeden Çelik dayanışma çağrısında bulundu.(Hakkari/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER