‘Sağlıkta şiddete son’ diyen sağlıkçılara polis şiddeti!

GÜNCEL - Birçok kentte “Sağlıkta şiddet sona ersin” diyen sağlık emekçileri, Ankara’da polis şiddetine maruz kaldı.

‘Sağlıkta şiddete son’ diyen sağlıkçılara polis şiddeti!

Sağlık çalışanları, maruz kaldıkları şiddete karşı bugün birçok merkezde “Sağlıkta şiddet sona ersin” talebiyle açıklamalar yaptı. Ankara’da yapılmak istenen basın açıklamasında sağlık çalışanları polis şiddetine maruz kalıp, gözaltına alındı. 

Ankara Tabip Odası (ATO) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) “Sağlıkta şiddet sona ersin” demek için Dışkapı Hastanesi Acil Servis önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. “Sağlıkta şiddet durdurulmalıdır” pankartı açan sağlık çalışanlarınca yapılmak istenen açıklamaya “Valilik izni yok” denilerek polislerce izin verilmedi.

Maruz kaldıkları bu engelleme üzerine sağlık çalışanları tepkilerini “Şiddete uğruyoruz. Bunu duyurmak istediğimiz zaman da engelleniyoruz. Hastane bahçesinde açıklama yapmamıza izin vermiyorlar. Burası bizim iş yerimiz. Suç işliyorsunuz, sağlık çalışanları şiddete uğrarken neredeydiniz?” diyerek gösterdi. 

O anlarda SES Ankara Şube Eşbaşkanı Hüsnü Yıldırım ve ATO eski Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Rıza Özbek ile birlikte sağlık çalışanlarına destek için açıklamaya katılan DİSK Emekli Sen Eski Başkanı Veli Beysulen ve Dev Maden Sen Örgütlenme Uzmanı Muhammet Alkış polislerce darp edilerek gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan 4 ismin sağlık raporu alınmak üzere buradan Ankara Gazi Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Yapılması engellenen basın açıklamasının ilerleyen saatlerde ATO binasında yapılacağı ifade edildi.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER