Ölüm orucundaki Timtik ve Ünsal için imza kampanyası

İSTANBUL – Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, “adil yargılanma hakkı” talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için imza kampanyası başlattı.

Ölüm orucundaki Timtik ve Ünsal için imza kampanyası

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, 5 Şubat 2020 tarihinde “adil yargılanma hakkı” talebiyle başladıkları açlık grevini 5 Nisan Avukatlar Günü’nde ölüm orucuna dönüştüren tutuklu avukatlar Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik için imza kampanyası başlattı. 

Ünsal ve Timtik’in sağlık durumları ve yaşamlarına için endişelerin dile getirildiği metinde şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyunun da bildiği üzere, ÇHD üyesi 18 avukata, adil yargılamaya ilişkin tüm usul güvenceleri, savunma hakkı ihlal edilerek, toplamda 159 yıl hapis cezası verildi. Tahliye kararını veren yargıçlar kararlarını geri almaya zorlandı ve ardından davadan alındı. Sonraki atanan yargıçlar tarafından hızlıca verilen ve bizatihi avukatlık faaliyetinin suç sayıldığı bu karar, bugün hala Yargıtay önünde beklemektedir. Bu metne imza atanlar olarak, mevcut durumda Türkiye'de hakim olan siyasallaşmış yargı pratiğinden endişe duyuyoruz.

Yaşatmanın hepimizin sorumluluğu olduğunun altını çizerek, demokratik bir devletin özü ve gereği olan adil yargılanma hakkının tüm yurttaşlar için güvence altına alınması ve ÇHD'Ii avukatların adil yargılanabilecekleri koşulların sağlanması konusunda Yargıtay ve Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkilileri derhal göreve çağırıyoruz!

Herkesi ÇHD'Ii avukatların adil yargılanma hakkı için başlatılan imza kampanyasını desteklemeye çağırıyoruz.” 

İmza kampanyasına katılmak isteyenler ad, soyadı, meslek ve şehir bilgilerini savunmayaozgurluk@gmail.com adresine mail göndererek kampanyaya katılabiliyor. (MA)

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 18:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lale karadeniz
Lale karadeniz - 1 hafta Önce

Avkatlar in tek suclari ezilen halkin yaninda olmalaridir birgun bile Gec olmadan biseyler yapilmali boyle guzel insanlar olmemeli :(((saygilar.

Erol demir
Erol demir - 1 hafta Önce

Halkın avukatlarına özgürlük...

Hatice Aygün
Hatice Aygün - 7 gün Önce

Savunmaya özgürlük

SIRADAKİ HABER