Küba Parlamento Üyesi Tolon: Bizim eğitim sistemimizde cins, din ve ırk ayrımı yok

İZMİR - Küba Parlamento Üyesi ve Eğitimcisi Lazara Borraya Tolon, Küba'da çocukların nasıl yetiştirildiğini, nasıl bir eğitim aldığını ve örgütlendiğini anlatarak, yeni insan oluştururken cins, din ve ırk ayırımından uzak tuttuklarını dile getirdi.

Küba Parlamento Üyesi Tolon: Bizim eğitim sistemimizde cins, din ve ırk ayrımı yok

İzmir'de Devrimci Hukukçular, Küba Parlamento Üyesi ve Eğitimcisi Lazara Borraya Tolon'un katılımıyla "Küba'da sosyalizm, yeni insan" konulu söyleşi düzenledi. KESK’e bağlı Tüm Bel- Sen Şubesi'nde düzenlenen söyleşiyi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerinin yanı sıra çok sayıda hukukçu katıldı. Küba bayraklarının asıldığı soluna, ülkenin çeşitli yerlerinde çekilen fotoğraflar slayt şeklinde gösterildi.  

'5 YAŞINDA OKULA BAŞLAR VE ÖRGÜTLENİR'

Söyleşide konuşan Küba Parlamento Üyesi ve Eğitimcisi Lazara Borraya Tolon, yeni insan oluştururken büyük mücadeleler verdiklerini belirtirken, dünyanın gelişimi ve doğanın koruması için yeni insan şart duyduklarını söyledi. Devrimden sonra 60 yıldır yeni insanı oluşturmak için mücadele ettiklerini dile getiren Tolon, "Çünkü yeni insan kavramı bencillikten uzak dünyanın her yerine adaletsizliğe karşı mücadele eden insan kavramıdır. Bizim çocuklarımız okula başlarken Ernesto Che Guevara (CHE) gibi olmak isterler. Sürekli komünizmin önderleri olacağız der. Biz çocuklarımıza 'yeni insanı' anlatırken hakları ve zorunlulukları anlatıyoruz. Yeni İnsanın bağımsızlık ve özgürlük hakkı vardır. Küba'da insanların hiç bir cinsel, dinsel ve ırk ayrımı olmadan toplumda yaşama hakkı vardır. Kendi kirletilmemiş topraklarında sağlıklı, eğitim alma hakları vardır. Yeni insan toplumun ve dünyanın neresinde olursa olsun sevgi içinde yaşama hakkı vardır. Yeni insanın sevgi içinde büyümesi önce aileden başlar. Yeni insan doğduğu zaman özgürlüğü ve hakları devlet tarafından garanti altına alınırken, bizlerde ücretsiz eğitim ve sağlık alma konusunda o haklarını koruruz. Küba'da çocuklarımız 5 yaşından sonra okula başlar ve örgütlenir. 'Josê Marti' bizim halk kahramanlarımızdandır. Fidel Castro, Marti'nin düşüncelerinden oldukça yararlanmıştır. İnsanımız okula başladıktan sonra ilk, orta, lise ve üniversite eğitimi alırlar. Eğitim alma bir zorunluluktur. Hiç bir ebeveynde çocuğunu okula göndermeme gibi bir hakkı yoktur. 5 yaşına kadar aileler çocuklarına aileler sevgisini göstermek zorundadır. Sistemden kaynaklı çocuklar üzerindeki sevgiyi yoğun olarak görürsünüz. Eğitim sisteminde çocukların dini inancı ne olursa olsun hiç bir fark gözetilmez. Çocuklarımız İlkokulda örgütleniyor" diye konuştu. 

'NASIL HİZMET EDECEĞİNİ ÖĞRENECEKTİR'

14 yaşına gelen bütün erkek çocuklar, "Devrim komite üyelerine" üye olup eğitim aldıklarını söyleyen Tolon, orta öğretim kapsamında daha örgütlü bir eğitim olduğunu aktardı. 14 yaşındaki kız çocukların da "Kübalı Kadınlar Federasyonuna" üye olduklarını belirten Tolon, şunları söyledi: "Federasyon kız çocuklarını nasıl bir toplumda yaşayacağını ve erkekler ile yoldaş olarak nasıl bir dünya kuracakları öğretildiği bir federasyondur. Liseden sonra kadın erkek bütün çocuklar 'Genç komünistler birliği' üyesi olur. Bizim özel çocuklarımız vardır. Fiziksel ve ya zihinsel engeli olan çocuklar da Eğitim, sağlık ve örgütlenme haklarına sahiptir. Üretime katılma hakları vardır. Bütün gençlerimiz için müzik ve sanat gibi eğitim alanımız vardır. 'Yeni insan' ülkesine nasıl hizmet edeceğini öğrenecektir. Tıp fakültesinde mezun olan bütün öğrencilerimiz dünyanın bütün yerlerine dağılır. Gittikleri yerin devleti ve rengi kim olursa bizi ilgilendirmez. Biz devlet için değil, insan ihtiyacı için orada oluruz. Öğretmenlerimizde dünyanın her yerine giderek, orada okuma yazma eğitimi veriyor. Latin Amerikalı öğrenciler için ülkemizde tıp okulu vardır. Bunların içinde ABD'li yoksul halkının insanları da vardır."

‘TEK DÜŞMANIMIZ EMPERYALİZM’

Küba'da ülkeyi halkın yönettiğini sözlerine ekleyen Tolon, halkın temsilcilerinin de parlamentoda olduğunu belirtti. Tolon, sözlerini şöyle tamamladı: "Devrimi yapmış bir ülkede yeni insanı anlattık. Küba'da kültür ve sanat merkezi eğitim yerleri vardır. 5 yaşından önce çocuklar toplumun bal arılarıdır. Sanatçı olmak gibi bir zorunlulukları yoktur. Çocuklar 5 yaşından önce Josê Marti düşünceleri ve kültürü ile yetişir. Marti bakış açısını alsınlar diye. Çocuklara öğretilen şey iyi kalpli olmalarıdır. Dünyanın birçok yerinde Asya, ABD ve diğer çocuklara yeni insanlığı oluşturmak adına arkadaşlık yapar. ABD halkı ile bizim halkımız dosttur. Bizim tek düşmanımız emperyalizmin kendisidir." 

Tolon konuşmasının ardından söyleyişi soru cevap şeklinde son buldu. Tolon, program kapsamında Halkaların Demokratik Partisi (HDP) ziyarette bulunacak. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 00:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER