Koronavirüse karşı alınabilinecek önlemler

ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri değerlendirip, yurttaşların alabilecekleri önlemleri sıraladı.

Koronavirüse karşı alınabilinecek önlemler

Yeni koronavirüs hastalığı ile mücadelede bilim rehber, güven duygusunun korunması öncelik olmalıdır” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Koronavirüs (Covid-19) İzleme Grubu, virüsle ilgili son gelişmeler ışığında Türkiye’deki durumu değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. TTB Merkez Konsey binasında gerçekleşen toplantıda koronavirüs ile ilgili en çok merak edilen sorulara yanıt verildi.

Toplantıya, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği üyesi (HASUDER) Prof. Dr. Sarp Üner, Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği üyesi (KLİMİK) Prof. Dr. Özlem Azalp, TTB Halk Sağlığı Kolu üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, TTB Merkez Konsey Üyesi (MYK) Ayfer Horasan katıldı.

Konuşmasında Dünya Sağlık Örgütü'nün salgın nedeniyle “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu” ilan ettiğini hatırlatan TTB Başkanı Sinan Adıyaman, “Doğru ve bilimsel içerikli bilgilerin paylaşılması, kamu kurumlarının etkin ve işlevsel müdahaleleri, salgın yönetimi ve halk sağlığı önlemleri kritik önem taşımaktadır” diye belirtti.

Sağlık Bakanı'nın “risk kapıdadır” açıklamasına işaret eden Adıyaman, “Gelinen noktada salgına hazırlıklı olmak için kamucu bir sağlık sistemi, modern tıbbın, aklın ve bilimin rehberliğinde yürütülen etkin bir salgın yönetimi öncelikli olmalıdır. Kamu otoritesinin bu konudaki çabalarının güçlendirilmesi, sağlık kurumlarının hazırlıklı olması ve kamuoyunun aydınlatılması konularında gereksinimin sürdüğü izlenmektedir. Toplumun bütün kesimle

‘KORUYUCU EKİPMANLAR SAĞLANMALI’

Adıyaman, “Hastalık ile ilgili en önemli risk grupları arasında yer alan sağlık çalışanları için koruyucu ekipmanlarının sağlanması konusunda herhangi bir aksaklık ve eksikliğin yaşanmamasını bekliyoruz” diye ekledi.

Bu konuda tüm yurttaşlara çağrıda bulunan Adıyaman, panik yapmadan kişisel önlemlerini almaları, bu konuda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ile TTB Yeni Koronavirüs Hastalığı İzleme Grubu'nun önerilerini yakından izlemelerini ve doğrulanmamış haber kaynaklarına itibar etmemelerini istedi.

TTB’NİN ÖNERİLERİ

Adıyaman, TTB olarak önerilerini şöyle sıraladı:

“* Hastalık, hasta kişilerin öksürmesi, aksırması ve hapşırması sonrası saçılan damlacıkların yoluyla sağlam kişilere bulaşmaktadır. Bu damlacıkların etrafa saçılması önlemeye çalışılmalıdır.

* Genel bir önlem olarak kalabalık ortamlara girilmemeli, öksüren, aksıran ve hapşıran kişilerden en az bir metre uzakta durulmalıdır.

* Korunmada en etkin yöntem diğer birçok hastalıktan korunmada olduğu gibi el temizliğidir. Ellerin temiz olması, sadece Koronovirüsten değil, diğer tüm solunum yolarında hastalık yapan virüslardan korunmayı sağlar. Bu amaçla el temizliğine dikkat edilmesi, temiz olmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir.

* El temizliğinin sağlanabilmesi için eller sık sık, parmak aralarını, el sırtını, tırnakları ve başparmağı da içerecek şekilde sabunlanarak en az 20 saniye süreyle yıkanmalıdır.

* Maske kullanımı genel olarak öksürüğü olan kişiler için önerilmektedir. Bu anlamda sağlam bireylerin maske takmasına gerek yoktur. Maske kullanımı el temizliği ile  birlikte yapılmadığında koruma sağlamamaktadır.

* Sağlık çalışanları ve hasta kişilere bakan aile bireyleri ya da görevliler mutlaka maske kullanmalıdır.

* Yeni Koronavirüs Hastalığı'nın görüldüğü ülkelere ve bölgelere seyahat edenler ya da bu bölgelerden gelen kişilerle temas edenler ateş, öksürük, nefes darlığı yakınmaları olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.”

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER