‘Kayyımlar tabelaları silebilir ancak insan hafızasını silemez’

URFA - Yerine kayyım atanan Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Halil Akbaş, 33 kişinin yaşamını yitirdiği Amara Kültür Merkezi, Arin Mirxan, Kader Ortakaya ve Rojava parklarının isimleri olan tabelalar kayyım tarafından indirildiğini ancak halkın hafızasından silinmediğini dile getirdi.

‘Kayyımlar tabelaları silebilir ancak insan hafızasını silemez’

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimdeyken İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 11 Eylül 2016'da Urfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz'ün kayyum olarak atandığı Suruç Belediyesi’nde ilk iş olarak park ve bahçe isimlerini değiştirilmesi olduğunu hatırlatan Belediye Eşbaşkanı Halil Akbaş, insan hafızasında hiçbir şey silinmeyeceğini dile getirdi. 

'HALK İLK İSİMLERİYLE ANIYOR’

Suruç'un tarihsel bir öneminin olduğunu bu nedenle isimlerin silinerek hafızaların boşaltılmak istendiğini ifade eden Akbaş, 6 Kasım 2015'de Kobanê direnişi sırasında Suruç sınırında askerler tarafından başından vurularak öldürülen Kader Ortakaya'nın adının verildiği parkın, DAİŞ’in Kobani'ye yönelik saldırısında üzerindeki bombayı patlatarak yaşamını yitiren Arin Mirkan'ın adının verildiği parkın ve yine Suruçluların adını Rojava Parkı olarak belirlediği daha sonra da belediyenin adını resmileştirdiği parkın isimlerinin kayyumdan hemen sonra değiştirilse de halkın eski isimlerle o alanları andığını belirtti. 

33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nı da hatırlatan Akbaş, "Kültür merkezi Sosyal Destekleme Programı (SODES) olarak değiştirildi. Üstelik ailelerin burada çocuklarını yakınlarını anmaları uzun bir süredir engelleniyor. O bahçede 33 kişi yaşamını yitirdi. O bahçede birçok anı var. Ancak kayyumun ilk icraatı o anıların olduğu bahçeyi anlamından uzaklaştırmak oldu" dedi. 

'HALK KİMİNLE YÜRÜYECEĞİNİ BİLİYOR'

Belediyenin DBP yönetimindeyken kapılarının halka açık olduğunu, ancak kayyumla birlikte belediye binasının beton bariyerlerle kapatıldığını ve binanın bir karakolu andırdığını vurgulayan Akbaş, şunları söyledi: "Biz özgürlük ve demokrasi mücadelesi veriyoruz. Halkla birlikte anlam kazanan parklar ve caddelerin adı değiştirildi. Bu halk bunları unutmayacak. Kayyum geldi ne değişti. Kayyum geldi demokrasi ayaklar altına alındı. Belediye binasına girmek isteyenlerin üstü başı aranıyor. Biz ise halk belediyeciliği yaptık. Halkla birlikte çözüm üretiyorduk. Suruç halkı güçlü bir şekilde belediyesine sahip çıkacaktır. Belediyeleri geri alacağız, bu da gösterecek ki kayyumlara, zorbalığa geçit yok. Suruç halkı kiminle yürüyeceğini çok iyi biliyor." 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER