İŞKUR’un kura çekilişinde milim şaşma yok: 2 yıldır aynı kişiler çıkıyor

URFA - İŞKUR Viranşehir Şubesi'nin, AKP İlçe Örgütüne çalıştığı belirtiliyor. İşe alımlar için yapılan kura çekimlerinde hile yapıldığı, sandık başında AKP vekilinin yeğenin bekletildiği iddia ediliyor. Kayyum atandıktan sonra belediyeye “kurayla” yerleştirilen mevsimlik işçilerin isimleri ise hiç değişmiyor.

İŞKUR’un kura çekilişinde milim şaşma yok: 2 yıldır aynı kişiler çıkıyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Urfa ili Viranşehir İlçe Şubesi'nin adeta AKP İlçe Örgütü adına faaliyet yürütüğü belirtiyor. İlçe Belediyesi'ne 1 Eylül 2017'de kayyum atandıktan sonra işten çıkarılanlar yerine “kura” ile alınanlar 2 yıldır hiç değişmiyor. İŞKUR'un Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında 2 yıldır belediyeye alınan işçilerin tamamı AKP çalışanı, üyesi veya yöneticilerinin yakınları. İŞKUR'un işçi alımları için kurduğu sandığın başında ise AKP eski Milletvekili Mehmet Akyürek'in yeğeni Kadir Akyürek'in bekletildiği belirtiliyor.

İKİ YILDIR KURADAN AYNI KİŞİLER ÇIKIYOR

Son iki yıldır belediyenin park bahçe, temizlik ve peyzaj işleri için 300'ün üzerinde alınan işçiler hiç değişmedi. Kayyumun çıkardığı işçiler yerine alınan bu işçiler, “kura” ile belirleniyor denilse de, söz konusu kuradan hep aynı kişilerin çıkması dikkat çekiyor. 29 Haziran’da yapılan işçi alımlarında da aynı kişiler seçildi. TYÇP kapsamında işe alınan 320 kişiden 180'i 2 yıldır belediye bünyesinde çalıştırılıyor. 

SANDIK BAŞINDA AKP’LİLER BEKLİYOR

Yapılan kura seçimlerinde sandık başında AKP 25 ve 26’ncı dönem kent milletvekili Mehmet Akyürek’in yeğeni Kadir Akyürek bekliyor. Akyürek’in İŞKUR şubesinde güvenlik işçisi olduğu ve AKP ilçe teşkilatında çalıştığı öğrenildi. 29 Haziran’da yapılan kura çekiminde prosedür gereği İŞKUR şube müdürünün sandık başında olması gerekirken, Akyürek'in yer alması dikkat çekti. 

İŞE ALINANLAR AKP’Lİ 

Son yapılan kura çekimlerinde alımların tümünün AKP ilçe teşkilatında görev yapan veya yöneticilerin yakınları olduğu öğrenildi. İŞKUR Müdürlüğünde çalışan, ancak ismini vermek istemeyen bir görevli, İŞKUR müdürlüğünün yıllardır AKP’li yöneticilerin arka bahçesi olduğunu, tüm işlerini hallettiklerini söyledi. Viranşehir Belediyesi'ne kayyum atandıktan sonra İŞKUR Şubesi'nin belediyeye AKP üyelerini temin ettiğini dile getiren görevli, yapılan her çalışmanın AKP yöneticilerinin denetiminde olduğunu söyledi. 

‘KURA FORMALİTE’

Kura çekiminin tamamen formalite olduğunu anlatan görevli, kura çekimi başlamadan önce alınacak kişilerin isimlerinin önceden yazılarak sandıklara konulduğunu kaydetti. İŞKUR’a başvuru çok fazla olduğunda ise kendi yandaşlarının isimlerini sandığın üstüne koyduklarını dile getiren görevli, böylece seçimlerde çekilen her isim kendilerinin önceden belirledikleri isimler olduğunu vurguladı. 

MÜDÜRLÜK BİLGİ VERMEDİ

Telefon ile ulaştığımız İŞKUR Viranşehir Şube Müdürlüğü, iddialar hakkında bilgilerinin olmadığını söyledi. Şube müdürü ile görüşme isteğimizi “Müdür bey burada değil” diyerek geri çeviren telefondaki yetkili, “İddialar hakkında doğru ya da yalan diyemem. Konu hakkında bilgi sahibi değilim. O yüzden size yardımcı olamam” yanıtını verdi.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER