'İradeyi yok sayan anlayışı kabul etmiyoruz'

'İradeyi yok sayan anlayışı kabul etmiyoruz'

"İrademe dokunma" pankartı gerekçe gösterilerek polis tarafından basılan Eğitim Sen ve SES Diyarbakır şubeleri, halkın iradesinin gasp edilmesinin ülkenin temel politikası haline dönüştüğü bir dönemden geçtiklerine dikkat çekti.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanmasını proteste etmek amacıyla binalarına “İrademe Dokunma” pankartı asan  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 Nolu Şubesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi’ne, polis baskın düzenledi. “İrademe dokunma” pankartının suç unsuru olduğunu ve bundan kaynaklı da şikayet edildiğini iddia eden polis, savcılık talimatıyla geldiklerini ve pankartın indirilmediği taktirde ise zor kullanarak pankartı indireceklerini aktardı. 

'HALKIN İRADESİ GASP EDİLDİ'

Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerine atanan kayyuma tepki olarak sendika binalarına “İrademe dokunma” pankartını astıklarını söyledi. "Halkın iradesinin gasp edildiği bir süreçten geçiyoruz ve bunun da ülkenin temel politikasına evirildiğini görüyoruz" diyen Şahin, iktidarın halkın demokratik olarak yönetimlere katılmasını engelleyen bir yöntem olarak kayyum atadığını dile getirdi.

'ONURUMUZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR'

Sivil toplum ve emek örgütleri olarak toplumsal zorunluluk gereği kayyum politikalarına karşı “dur” dediklerini belirten Şahin,"Çünkü irade insanın onurudur. Vermiş olduğumuz oy, onurumuzdur ve onurumuzun kırmızı çizgimiz olduğunu her zaman söyledik. Bununla ilgili de elimizden geleni yapacağız" dedi. Astıkları pankartın yaratmış olduğu kaygı ve korkuya dikkat çeken Şahin, "Halkın iradesini gasp edenlerin o kadar korkmasına neden olmuş ki bize akşam saatlerinde pankartın kaldırmamız gerektiği söylendi. Herhangi bir suç unsuru içermediğini tamamen meşru bir pankart olduğunu belirttik. Mahkeme kararı olmadan bunu indirmeyeceğimizi söyledik. Apar topar savcılıktan gerekirse zorla alma  karar çıkarttılar" diye konuştu.

'TALİMATLA HAREKET EDİLİYOR'

Türkiye'nin hukuk devleti olmaktan çıktığına işaret Şahin, ülkede hukukun yerine talimatla hareket edildiğini vurguladı. Yapılan polis baskınına ilişkin savcılığa itirazda bulunduklarını aktaran Şahin, "Savcılıkla yapılan görüşmede aslında konunun içeriğine kendisinin bile hakim olmadığını gördük. Siyasi bir konjonktürden kaynaklı böyle bir talimat verildi. Ve tekrardan pankartlarımızı binalarımıza asacağız. Bundan sonra da irade gaspına karşı tepki göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DE FAŞİZM UYGULANIYOR'

SES Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Nur Ulus ise halkın iradesine kayyum atanmasının kabul edilemeyeceğini belirterek," Eğer bir ülkede demokrasi varsa seçimle gelen kim olursa olsun saygı duyulması gerekiyor. Buna saygı duyulmadığı zaman demokrasi diye bir şey kalmaz. Böyle bir durumda Türkiye faşizm yaşam bulur. Faşizm sadece bize değil herkese zarar verir" ifadesinde bulundu. 

'İRADESİYİ YOK SAYAN ANLAYIŞ İSTEMİYORUZ'

Kayyumun irade gaspı olduğunu söyleyen Ulus, "KESK olarak halkın iradesinin gasp edilmesine karşı bir tepki oluşturduk. Seçimleri ve seçmen iradesini yok sayan anlayışa karşı pankartı astık. Bu anlayışı da kabul etmiyoruz” dedi. 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER