İHD'den gözaltı tepkisi: Kanser tedavisi görüyor

ANKARA - İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, MYK üyeleri Ali Rıza Yurtsever’in gözaltına alınmasına tepki göstererek, “CMK maddeleri ihlal ediliyor. Yurtsever kanser tedavisi görüyor. Gözaltı sağlığını olumsuz etkileyebilir” dedi.

İHD'den gözaltı tepkisi: Kanser tedavisi görüyor

Ankara’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Ali Rıza Yurtsever ve HDP Urfa eski Milletvekili İbrahim Binici ile birlikte 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Yurtsever kanser tedavisi görüyordu. Binici ise tedavi gördüğü hastanede gözaltına alındı.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, operasyonun gerekçesini henüz bilmediklerini belirterek, “Büyük bir ihtimalle birkaç sene önceye ait soruşturma dosyalarıyla ilgilidir. Ama bu tip soruşturmalarda yapılması gereken şey, şüphelileri ifadeye çağırmaktır. Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) bu konuda çok açıktır. İfadeye çağırılacaklar, ifadeleri alınacak ve bırakılacaklar ve soruşturma böyle sonuçlanacaktır” dedi.

‘CMK MADDESİ İHLAL EDİLİYOR’

Türkdoğan, özellikle OHAL ilanından itibaren CMK’nin bu maddesinin açık şekilde ihlal edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Sanki suçüstü hali varmış gibi işlemler yapılıyor. Oysa bu tamamen mevcut kanuna aykırıdır. Bunun eleştirisini defalarca yaptık. Ama bunun eleştirisini siyaseten veya etik açıdan yapmıyoruz. Kanunun emredici hükümlerinde dayanarak yapıyoruz. Geçenlerde yazar Temel Demirer ile bir grup insan gözaltına alınmıştı. Orada da aynı durum olmuştu. 2016 yılına ait bir soruşturma dosyası kapsamında sosyal medya paylaşımları gibi sorular yöneltilmişti. Bunların hiçi birisi örgüt soruşturması değil, silahlı eylem soruşturması veya ağır cezayı gerektiren soruşturma değil.”

‘MASUMİYET KARİNESİNE AYKIRI’

Operasyonun yapılma şekline de tepki gösteren Türkdoğan, bu yönlü de ciddi ihlallerin yaşandığını kaydetti. Türkdoğan, “Sabahın erken saatlerinde evleri polis tarafından basılıyor, sanki büyük suçlular yakalanmış gibi bir intiba yaratılarak insanlar, aile bireylerine karşı, komşularına karşı mahalleye karşı suçluymuş imajı yaratılamaya çalışılıyor. Bu aslında masumiyet karinesine, lekelenmeme hakkına aykırıdır. Bu o insanların özel hayatına saygısızlık. Bu yöntemin kesinlikle yapılmaması gerekir.  Çok kuvvetle muhtemel soruşturma birkaç gün içerisinde netleşecek ve tahmin ettiğimiz şeyler ortaya çıkacak. ‘bu gösteriye neden katıldınız’, ‘sosyal medyada bunu niye paylaştınız’ gibi. Ve bunlar bizim için sürpriz değil” diye konuştu.

‘YURTSEVER KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYOR’

İHD MYK Üyesi Ali Rıza Yurtsever’in kanser tedavisi gördüğünü ve gözaltı sürecinin Yurtsever’in sağlık koşullarını olumsuz etkileyebileceğini belirten Türkdoğan, “Bu kadar sağlık problemi olan bir kişiye bu muamelenin kesinlikle yapılmaması gerekir. Sağlığı iyileşme evresine girmişti tekrar kötüleşebilir. Bu kötülüğün ona yapılmaması lazım. İbrahim Binici hasta yatağında gözaltına alınmış. Bunun yapılmaması gerekir. Bunlar hakikaten hem kanuna aykırı hem de ahlaka aykırı uygulamalar. Umuyorum ki bu yanlıştan bir an önce dönerler” dedi.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER