HDP’nin kayyımların yolsuzluk ve usulsüzlüklerin araştırılması önergesi reddedildi

ANKARA- HDP’nin kayyım atanan belediyelerde tespit edilen yolsuzluk ve usulsüzlüklerin araştırılması için Genel Kurul’a sunduğu Meclis araştırması AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

HDP’nin kayyımların yolsuzluk ve usulsüzlüklerin araştırılması önergesi reddedildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere kayyım atanan belediyelerde tespit edilen yolsuzluk, usulsüzlük ve kayırmacılığın araştırılması amacıyla Meclis araştırması istedi.

Önergenin gerekçesinde, kayyım atamaları ile seçme ve seçilme hakkının gasp edildiği belirtilerek, “Belediyelere atanan kayyımlar, hukuksuz bir şekilde oturdukları makamlarda ürettikleri yolsuzluk ve usulsüzlük sistemi ile sıkça gündeme gelmişlerdir. Belediyelerde yürütülen usulsüz ihaleler, kayırmalar, aşırı harcamalar, kabarık faturalar, lüks ve şatafat düzeni; kayyımların yalnızca halk iradesini değil aynı zamanda kentin kaynaklarını, toplumun üretimine de el koydukları bir sistemin inşa edildiğini göstermiştir” denildi.

‘KAYYIMLAR YOLSUZLUK ÇARKI ÜRETTİ’

Kayyımların görevde olduğu 2017 yılında çok sayıda usulsüzlüklerin ortaya çıktığının ifade edildiği önergede, şunlar ifade edildi: “Bütün bu usulsüzlükler gerek raporlarla gerekse basın yoluyla ifşa edilmesine rağmen iktidar kayyımlara yönelik herhangi bir yaptırımda bulunmamış bilakis usulsüzlükleri desteklemiştir. 2017 yılındaki yolsuzluklara karşı sessiz kalan iktidar 2018 ve sonrasındaki süreçte kayyımlar tarafından gerçekleştirilen yolsuzlukların da zeminini hazırlamıştır. 2016 yılında başlayan kayyım atamalarının bir yolsuzluk çarkı ürettiği ortadadır ve bu yolsuzluklar 2017-2018 yılı Sayıştay raporlarına da yansımış durumdadır. 2017 ve 2018 yıllarının raporlarına bakılınca, 19 Ağustos 2019’da HDP’li belediyelere dönük başlatılan kayyım atamalarının sonucunda da benzer yolsuzlukların işletilebileceği düşüncesi kamuoyunda oldukça güçlüdür.”

Genel Kurul’da oylamaya sunulan önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER