Hatimoğulları: Bu dünya onlara da kalmayacak

ADANA - Mezarlıklara yapılan saldırılara tepki gösteren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, "Bu dünya Firavunlara kalmadı, zalimlere kalmadı, onlara da kalmayacak" dedi.

Hatimoğulları: Bu dünya onlara da kalmayacak

Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER), asker ve polislerce mezarlıklara yapılan saldırılara yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi. Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan Küçükoba Mezarlığı'nda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ile HDP Adana il ve ilçe yöneticileri  DAİŞ'liler tarafından öldürülen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun mezarı başında basın açıklaması yaptı. Saygı duruşuyla başlayan açıklamada konuşan AYKAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Mirza Kökli, mezarlıklara yapılan saldırılara tepki gösterip, mezarlıklara yapılan saldırıları barbarlık olarak niteledi.

Konuşmasında saldırılara tepki gösteren Kökli, "Bunlar kendilerine Müslüman diyorlar ama Müslümanlıkla alakaları yok. Kutsal olan mezarlarımızın tahrip edilmesine karşı vücudumuzda son damla kan kalana kadar mücadele edip direneceğiz. Ellerinizi mezarlıklarımızdan geçin" diye konuştu.

‘BU ANLAYIŞI ASLA KABUL ETMİYORUZ’

Dersim’de yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesinin kargoyla ailesine teslim edilmesini hatırlatan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da, "Cenazeyi kargoyla annesine gönderen bir iktidar zihniyetiyle karşı karşıyayız. Bu durumu Meclis'te gündeme getirdik. Bize; 'orada bir cenaze yoktu, sadece birkaç kemik vardı' dediler. Bu iktidar şunu iyi bilmedir ki Garzan'da 261 cenazeyi ailelerine dahi haber vermeden onları İstanbul'a taşıyarak, PTT Kargoyla bir cenazeyi göndererek, mezar taşlarını tahrip ederek, halkın iradesini hipotek altına almak istiyorlarsa; aldanıyorlar. Bu uygulamalar bir halkın iradesini hipotek altına almak bir yana bir halkın bu konudaki öfkesini daha da büyütür. Bugün kutsal değerleri ağzından düşürmeyen AKP iktidarı, kutsal olan ne varsa; hepsine saldırmayı marifet sanıyor. Mezar taşlarını parçalayan anlayış, bir halkın iradesini ve inancını ortadan kaldırmak için adım atan bir anlayıştır. Bizler bu anlayışı asla kabul etmiyoruz" dedi.

‘BU DÜNYA ONLARA DA KALMAYACAK’

Mezarlıkların bir halkın hafızası ve insanlığın maneviyatı olduğuna işaret eden Hatimoğulları, "AKP iktidarı yaşamımızın her alanını zulümhaneye çevirmek için elinden geleni ardına koymuyor. AKP iktidarı; mezarlıklarımıza, cenazelerimize saldıracak kadar pervasızlaşmış ve zalimleşmiştir. Bu dünya Firavunlara kalmadı, zalimlere kalmadı, bunlara da kalmayacak" diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER