Esenler sakinleri: Rant uğruna mahallemizden koparılıyoruz

İstanbul Esenler’de yaşadıkları mahallelere dair “kentsel dönüşüm” kapsamında hazırlanan imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasına karşı çıkan mahalle sakinleri, “Rant uğruna mahallemizden koparılıyoruz” dedi. TMMOB Şehir Plancıları Odası ise, plana itiraz etmeye hazırlanıyor.

Esenler sakinleri: Rant uğruna mahallemizden koparılıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un Esenler ilçesinde “kentsel dönüşüm” kapsamında yapılacak olan imar planını 22 Ağustos’ta onayladı. Bu plan çerçevesinde Esenler'in önemli bölümü, Topkule- Baştabya askeri kışla alanına transfer edilecek. İlçe genelinde bulunan birçok ailenin ve işyerinin transfer edileceği belirtilirken, Turgut Reis Mahallesi’nin büyük bir bölümünün transfer edileceği ifade edildi. Bu planın şehircilik ilkelerine ve planlama kriterlerine uymadığını ifade eden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), planın iptal edilmesi için itiraz etmeye hazırlanıyor.  

'STANDARTLARA UYMUYOR'

Turgut Reis ve Yenişehir mahalleleriyle ilgili yeterli verinin olmadığını aktaran TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Sekreteri Oktay Kargül, "Sadece boş alanda bir dönüşüm gerçekleştirilmesi için plan yapılmış. Aynı zamanda planda verilen yoğunluk ve bazı donatılar, verilen metrekareler standartlara uymuyor" dedi.

'HAK MAĞDURİYETLERİ YAŞANACAK'

Esenler imar planının hukuki hiçbir gerekçesinin olmadığını vurgulayan Kargül, "Sadece yapıların riskli olduğu belirtilmiş. Yurttaşlar yerinden edilecek. Biz bu tarz durumlarda, yapıların güçlendirilerek yeniden yapılması ve insanları yerinden taşımadan dönüşüm gerçekleştirilmesinden yanayız. Şuan orada bir taşınma söz konusu ve bu beraberinde hak mağduriyetlerini de getirecek" diye konuştu.

'MAHALLELERİMİZ YIKILMASIN'

Yaşadıkları mahallelerin imara açılması ve kentsel dönüşüm projeleri ile talan edilmesinden dolayı memnuniyetsizliğini ifade eden Esenler Turgut Reis Mahallesi sakini Sadık Akkoç da, “Yaşam alanlarımız tahrip edilecek. Sokak ve mahalle kültürümüz, çocuklarımızın yaşadığı bu alanlar kalkacak ve ucube denilen siteler oluşacak. Biz mahalle kültürü ile büyüyenler olarak çocuklarımızın da mahalle kültürü ile büyümesini istiyoruz. Sosyalleşmelerini istiyoruz.  Mahallelerimiz yıkılmasın, kentsel dönüşüm olmasın. Çocuklarımıza güzel bir gelecek sağlansın” dedi.

'RANT UĞRUNA MAHALLEMİZDEN KOPARILIYORUZ'

Rantçı politikaların halkı mağdur ettiğini söyleyen Akkoç, “Bulunduğumuz alanlarda evlerimizin yıkılması bir tarafa, yeni gideceğimiz alanlarda da çok mağdur edileceğiz. Mesela bizim şuan ki evimiz 140 metrekare ama bize verecekleri ev daha küçük olacak. Bunun sebebi ise park ve bahçe alanları olarak gösteriliyor. Ama 4 katlı bir binanın alanına 15 katlı bir bina dikilecek. Zaten böyle bir kazanç edilecekken neden bizim alanlarımızdan kesiyorlar. Bu bir rant meselesi değil midir?” diye sordu. 

‘NEFES ALACAK YER BIRAKMIYORLAR’

Esenler’de yeşil alanın kalmadığına dikkati çeken Turgut Reis Mahallesi’nde yaşayan Erdi Uçar, mahallede yeni yapılan evleri işaret ederek, “Kentsel dönüşüm diyorlar. Depreme dayanıksız diyorlar ama bu yeni evler de yıkılacak. Sulukule ve Havaalanı mahallelerinde bunlar yaşandı. Aynısını burada da yapacaklar. Çocukların ve yaşlıların nefes alacakları yer bırakmadılar'' diye yakındı.

'120 METREKARE EVİMİZE KARŞILIK 60 METREKARE'

Kentsel dönüşüm adı altında halkı yoksullaştıran projelerin uygulandığını anlatan Uçar, “Hükümet önce vatandaşı düşünsün. Bütün devlet kaynaklarını zenginlere aktarıyor. Buranın insanları kan ağlıyor. İnsanlara size 120 metrekare ev vereceğiz diyorlar ama 60-70 metrekare veriyorlar. Bir de üstüne borçlandırdılar. Zaten o kadar borçlandırılacağıma gider bir ev daha alırım. Durduk yere kendi evimden neden olayım? Bu sebeple İstanbul’da yaşanılmayacağını düşünüyorum. Devlet önce halkını düşünebilmedir. Halk ne kadar zenginleşirse devlet o kadar güçlenir. Bizde durum, halk ne kadar yoksul olursa onlar o kadar zenginleşiyor şeklinde” diye konuştu.

'20 YIL BORÇ ÖDEYECEĞİZ'

Bu tür projelerle ömür boyu borç ödeyeceklerini vurgulayan bir diğer mahalle sakini Alkay Kalyoncu ise, “Bizi en az 15-20 yıl borçlandıracaklar. Bizdeki evlere 80 ile 100 bin lira fiyat biçecekler. Ama evlerimizi 300-350 bin liraya tekrar bize satacaklar. Biz bu parayı nasıl ödeyeceğiz? Bunu düşünmüyorlar. En ucuz ev 350 bin lira. Bir ev alacak kadar paraya da borçlandıracaklar bizi. Ömür boyu borç ödemek istemiyoruz. İlk yıkacakları mahalle Turgut Reis Mahallesiydi. Gerekli yer ve halktan onay alamayınca Havaalanı mahallesini yıktılar. Şimdi kaderini bekleyen kurbanlık koyun gibi sıra bizim mahallede” şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER