Çocuklara dönük istismar ve sömürüye dikkat çektiler

Çocuklara dönük istismar ve sömürüye dikkat çektiler

İZMİR – CHP Karşıyaka Gençlik Kolları, giderek katlanan çocuk cinayetleri, çocuğa yönelik şiddet, istismar, tecavüzle birlikte çocuk işçilere dikkat çekip, herkesi bu konuda bilinçlenmeye ve farkındalık yaratmaya davet etti.

İzmir’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karşıyaka Gençlik Kolları son günlerde çocuklara yönelik artan cinsel istismar vakalarına dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Karşıyaka İZBAN önünde toplanan gençler, buradan açıklama yapacakları Karşıyaka İskelesi önüne kadar yürüdü.

“Çocuklar geleceğimizdir” pankartı taşıyan CHP’li gençler, “Çocuk susar, sen susma”, “Hak hukuk adalet” sloganları attı. 

‘ÇOCUK İSTİSMARI ÜLKENİN KANAYAN YARASIDIR’

Yürüyüş sonrası açıklama yapan CHP Karşıyaka Gençlik Kolları Başkanı Burak İnanır, çocuk istismarlarının ülkenin kanayan yarası haline geldiğini belirtti. Çocuk işçilerin, erken yaşta evlendirilen çocukların sesi olmak için yürüdüklerini söyleyen İnanır, BM Çocuk Hakları Bildirgesi’ne dikkat çekti.

SORU VE ARAŞTIRMA ÖNERGELERİ REDDEDİLDİ

“Çocuklar bir toplumun geleceğidir. Eğer bir toplumda çocuklar istismara uğruyor, ihmal ediliyorsa; o toplum geri kalmış bir kültürdür. Çocuklar şiddet, sömürü ve istismardan korunma haklarına sahiptir. Peki, bizim ülkemizdeki vahim durum nedir?” diye soran İnanır, son 10 yılda çocuk cinayetleri, çocuğa yönelik şiddet, istismar, taciz, tecavüz ve çocuk işçi sayılarının her yıl arttığını ifade etti.

İnanır, iktidarın ise bu konuda “çok hassasız” demelerine rağmen bu konuda Meclise gelen tüm soru önergelerini ve araştırma taleplerini reddettiğini vurguladı.

‘İDAM VE HADIM ÇÖZÜM DEĞİL’

2018 Şubat ayında CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bu konuda sunduğu araştırma önergesinin AKP’li vekillerin oy çokluğuyla reddedildiğini hatırlatan İnanır, “İdam ve hadım çözüm değildir. Hele ki bir çocuğun fiziksel ve ruhsal çöküşünün ardından verilecek hiçbir ceza mevcut sorunu ortadan kaldırabilecek nitelikte değildir. Bu durumun ancak cezaların caydırıcılık teşkil edebilecek nitelikte ağırlaştırılması ve çocukların güvenliğine yönelik yasaların daha korunaklı hale getirilmesi ile üstesinden gelinebilecektir. Bu da ancak ve ancak hukukun üstünlüğünü kabullenmiş bir Türkiye ile mümkündür” diye konuştu.

‘BU GİDİŞE BİR SON VERMEK ZORUNDAYIZ’

Türkiye’de son 10 yılda çocuk cinsel istismarı ile ilgili açılan dava sayısının 3 kat arttığını belirten İnanır, “Verilere göre Adli Tıp Kurumu’nda her ay 650 çocuk cinsel istismarı vakası inceleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçtiğimiz yıllarda 74 bin 64 olan istismar mağduru çocuk sayısı 83 bin 552’ye yükseldi. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre ise, önceki yıllarda yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı yüzde 58.8’e çıkarak ciddi bir artış gösterdi. Cinsel istismar mağduru olan çocuklar da yüzde 33 artmış durumda. Ayrıca yine verilere göre Türkiye’de çocuk işçi sayısı milyonu aştı. Bu gidişe bir son vermek zorundayız” diyerek, herkesi bu konuda bilinçlenmeye ve farkındalık yaratmaya davet ettiklerini kaydetti.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER