Belediyede değiliz ama halkımızın içindeyiz'

HAKKARİ – Kayyum atandıktan sonra Hakkari Belediyesi'ne alınmasalar da her gün halkla bir araya gelmeyi sürdüren HDP’li meclis üyeleri, "Belediyede değiliz ama halkımızın içindeyiz. Bize 5 yıl için verilen yetkiye layık olmak için halkımız için çalışacağız" dedi.

Belediyede değiliz ama halkımızın içindeyiz'

İçişleri Bakanlığı kararı ile eşbaşkanları görevlerinden uzaklaştırılarak kayyum atanan Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönetimindeki 15 belediyeden biri Hakkari Belediyesi. Eşbaşkanlardan Cihan Karaman’ın “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandığı Hakkari Belediyesi’nin HDP’li meclis üyeleri kayyum atandığı günden bu yana belediye binasına sokulmadı.

Buna rağmen çalışmalarından geri durmayan meclis üyeleri, her sabah HDP İl Örgütü binasında bir araya geldikten sonra gün boyu parti yöneticileriyle birlikte toplantılara katılıp, aile ziyaretleri gerçekleştiriyor.

Kent halkının sorun ve sıkıntılarını dinleyen meclis üyeleri, yine kayyum ve politikalarını gittikleri her yerde halka anlatıyor. 

'HALKIMIZLA BİRLİKTEYİZ' 

Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı olan Meclis üyesi Hümeyra Armut, Cihan Karaman'ın tutuklanan diğer belediye eşbaşkanları gibi "uydurulmuş" gerekçelerle tutuklandığını ifade etti. Armut, “Bu önceden hazırlanan bir adımdı. Çok basit gerekçelerle Cihan başkan gözaltına alındı ve tutuklandı. Kayyum atanmasına gerekçe edilen eşbaşkanlık sistemi bizim mor çizgimizdir ve kesinlikle her platforma savunacağız. Hiçbir zaman iktidar savaşının bir parçası olmayacağız. Şeffaf yönetim için her zaman eşbaşkanlığa sahip çıkacağız” dedi.

Kayyumun esasında kadın kazanımlarına yönelik olduğunu söyleyen Armut, bu bilinçle kadınlarla birlikte olmaya, ortak mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Bizim için hiçbir şey değişmedi. Partimiz ile birlikte halkımızın içinde olacağız. Yapılan haksızlıkları ve yolsuzlukları halkımıza anlatmaya devam edeceğiz” diye belirtti. 

HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ

2014 seçimlerinde de meclis üyesi seçildiğini ve ikinci kez kayyum hukuksuzluğuna maruz kaldığını dile getiren Mikail Erdal ise, bir önceki kayyumun yolsuzluklarını hatırlattı. Erdal, “Bizim bu halk için yapmak istediklerimizi engellemek için kayyumlar atandı. Ama bizler halkımızın arasındayız ve bu güne kadar da bundan sonrada da halkın hizmetinde olacağız" ifadelerini kullandı.

‘BU HALK BİZE 5 YILLIK YETKİ VERDİ' 

Bir önceki kayyumdan enkaz devraldıklarını söyleyen meclis üyelerinden Emin Ertuş da, buna rağmen belediye eşbaşkanımız ve 18 meclis üyesi arkadaşımızla birlikte ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Hakkari halkının da bu çabalarına şahit olduğunu ifade eden Ertuş, şunları söyledi: “Bizler bu halktan 5 sene boyunca yetki aldık ve bu süre içerisinde seçilmiş resmi encümenleriz. Siyasi bir darbe ile belediyeden uzaklaştırılmış olabiliriz; ama seçilen 18 meclis üyesi arkadaşımızla birlikte günün 24 saati halkın içerisinde olacağız. Partimiz ile birlikte ev ziyaretlerinde bulunuyoruz. Bundan sonra da elimizden ne geliyorsa halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.” 

'YILMAYACAĞIZ' 

Meclis üyelerinden Sinem Duran ise, “Belediyeye gitmesek de meclis üyeleri olarak sürekli halkımızın içinde olacağız ve onlarla birlikte hareket edeceğiz. Baskılar, gözaltılar ve tutuklamalar kesinlikle bizleri yıldırmayacaktır. Partimiz ile birlikte halkımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER