BEKSAV yeni döneme Suruç sergisi ile giriyor

Kurulduğu 1995 yılından bu güne çalışmalarını sürdüren Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), yeni dönem çalışmalarına başladı. Kadıköy’deki merkezlerinde erbane, gitar, bando, tiyatro gibi dallarda kurs verecek olan Vakıf, ayrıca birçok anlamlı çalışmaya da yapmayı hedefliyor. 

BEKSAV yeni döneme Suruç sergisi ile giriyor

SURUÇ İÇİN SERGİ AÇILACAK 

Toplumsal cinsiyet, Marksizm okumaları ve felsefe alanında dersleri de vermeye hazırlanan Vakıf, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için de bir sergi hazırlıyor. 31 Eylül’de açılacak olan sergide Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da Edirne Cezaevi’nden gönderdiği Suruç Katliamı konulu bir eseri yer alacak. 

‘BARIŞ İÇİN SERGİLEYECEĞİZ’

Vakfın önümüzdeki dönem dolu bir yıl geçireceğini aktaran BEKSAV Sanatçısı Canan Kaplan, yapacakları sergi için, “Sanatçılar ve aydınların bize çok güzel destekleri oldu. Vakfın içerisinde belirli mekanları boyadılar. Hem de eserlerini hediye ettiler. Önümüzdeki ay bunun sergisini yapacağız. Barış etkinlikleri kapsamında da bu eserleri sergileyeceğiz” diye belirtti.

‘EZİLENLERİN DİLLERİNDEN ESERLER YER ALACAK’

Kültür çalışmalarının bununla sınırlı olmadığını aktaran Kaplan, 2014’ten beri kesintisiz bir şekilde çıkardıkları Kürtçe dergi olan “Sanat ve Hayat Dergisi”ni yine çıkaracaklarını söyledi. Derginin 3 ayda bir çıkarıldığını ama sık sık sansüre maruz kaldığını dile getiren Kaplan, “Bu ayda yeni sayısı çıkacak. Bu sayıda da şiir eleştirmenliği, şiirin yeri ve bölgede iyi şair nedir, kötü şair nedir çok fazla şiir varken iyi şiir nasıldır gibi tartışmaları işleyecek. Mozaik adlı bölümünde ezilenlerin dillerinden üretilen eserler yayınlanıyor. Bu sayıda da bu eserlere yer vereceğiz” diye konuştu.

NESİN’İN 2 OYUNU SAHNELENECEK

Yazar Aziz Nesin’in 2 oyununu bu yıl sahneleyeceklerini aktaran Kaplan, Sarya Müzik Topluluğu, Vardiya Müzik Topluluğu ve Bando gruplarının çeşitli etkinliklerde yer alacağını söyledi. Kaplan, “Bando ekibimiz daha çok sokakta olma ihtiyacımızdan doğdu. Sokak eylemlerinde bize sık sık gelen bir şeydi. BEKSAV Bando Topluluğu, eylemlerde daha örgütlü bir şekilde sahne almaya devam edecek. İşçi direnişlerini ziyaret ederek destek vereceğiz. Ayrıca Vardiya Müzik Topluluğu ve Sarya Müzik Topluluğu çeşitli etkinliklerde yer alacak” diye belirtti. 

‘HERKESİ ÇALIŞMALARA BEKLİYORUZ’

Gezi Direnişinden bu yana “Direniş Günleri Festivali” de düzenlediklerinin altını çizen Kaplan, bu festivali bu yıl da devam ettireceklerini söyledi. 

Son olarak herkese çağrıda bulunan Kaplan, “Bizimle üretmek isteyen herkesi çalışmalarımıza bekliyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER