Avukat Boylu cinayeti davası yarın görülecek

Boşanma aşamasındaki eşi avukat Müzeyyen Boylu'yu çocuklarının gözleri önünde öldüren Mesut Issı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması yarın görülecek.

Avukat Boylu cinayeti davası yarın görülecek

Diyarbakır'da 19 Mayıs'ta boşanma aşamasındaki eşi Müzzeyyen Boylu'yu çocuklarının gözleri önünde öldüren Mesut Issı'nın "taammüden ve canavarca hisle öldürmekten" yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları İzleme ve Uygulama Merkezi, İnsan Hakları Derneği, Özgür Kadın Hareketi'nin (TJA) yanı sıra birçok kadın kurumunun izleyeceği davada, tutuklu sanık Mesut Issı'nın,  "Kasten, tasarlayarak ve canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

İDDİANAMEDEN

Mesut Issı, iddianamede yer alan ifadesinde, eşiyle sorunlar yaşadığını ve kendisini Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) şikayet ettiğini, korktuğu için de cinayette kullandığı silahı yanına aldığını ileri sürdü. 

OLAYI HATIRLAMADIĞINI İDDİA ETTİ 

Issı ifadesinde, "Çocuğumun kreşte gösterisi vardı. Oğlumun ısrarı üzerine gittim. Gösteriyi eşimle birlikte izledik. Çocukları arabaya bindirdikten sonra konuşmak istedim. Arabanın kapısını açtığımda oturup gidecektim. Ancak o an elime silahı alıp peşinden gittiğimi hatırlıyorum. Daha sonra oğlum 'anne, anne' dediği zaman eşimi gördüm, ben de elimi şakağıma dayamıştım. Ancak içinde mermi kalmamıştı. Silahta kaç mermi olduğunu bilmiyorum, şarjörde kaç tane mermi vardı bilmiyorum. Çocuklarımı orada bırakmak için babama götürdüm daha sonra taksi ile emniyete giderek teslim oldum, pişmanım" ifadelerini kullandı.

'İFADESİYLE KANI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR'

İddianamede, Issı'nın 2015'te HDP'lilerden korkuttuğu için silahı yanına aldığı ve eşinin kendisini "aldattığı" ve "hakaret ettiğine" ilişkin ifadesine işaret edilerek, "Şüphelinin bu yönde ifade vermesinin haksız tahrik indiriminden yararlanmayı ve olayı tasarlamadığı yönünde kanı oluşturmaya çalıştığı" değerlendirmesi yer aldı. İddianamede, şu tespite yer verildi: "Şüphelinin resmi nikahlı eşini kasten öldürdüğü, şüphelinin 2015 yılındaki bir olaydan dolayı korktuğunu, maktulün kendisine hakaret ettiğini beyan ederek haksız tahrikten yararlanmaya ve olayı tasarlamadığı yönünde kanı oluşturmaya çalıştığı, ancak olayın oluş şekli itibariyle şüphelinin olay öncesi bir tartışma olmadığı yönünde tanık beyanı olduğu ve olay tarihinden 4 yıl önce bir olay sebebiyle korkusunun oluşması sebebiyle ruhsatsız silah temin etmesinin ve hala söz konusu silahı taşımasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, şüphelinin ifadesinde 2013 yılından bu yana meydana gelen tartışmalarını bile bahsetmesinin ve teslim olması sırasında silahında 12 adet merminin de olduğu da göz önüne alındığında şüphelinin silah ve mermileri temin ederek tasarladığı, şüphelinin tek başlarına ayrı ayrı öldürücü nitelikte 11 el ateş etmesinin ve hatta 2 adet giriş yarasının yakın atış olmasının şüphelinin maktulü canavarca hisle öldürdüğünü gösterdiği, şüphelinin üzerine atılı suçları işlediği…"

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

İddianamede, şüpheli Mesut Issı'nın üzerine atılı "Kasten, tasarlayarak ve canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Issı'nın ayrıca "Ateşli silahları ve ona ait mermileri izinsiz bulundurmaktan" da 3 yıl süreli hapsi isteniyor.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER