Artan silah harcamalarının halka yansıması zamlar

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz halka zam olarak yansıtılırken silah ve savaş teçhizatı harcamaları son bir yılda yüzde 70’e yakın arttı. Sayıştay raporlarına göre, Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan “silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımı” için 2017’de 13.4 milyar TL harcanırken, 2018’de bu miktar 22.5 milyar TL’ye yükseldi.

Artan silah harcamalarının halka yansıması zamlar

Türkiye'de uzun süredir devam eden ekonomik kriz nedeniyle işyerlerinin kapısına kilit vurulup, işsizlerin sayısı her geçen gün yükselirken diğer yandan ardı ardına yapılan zamlarla halkın belini bükmüş durumda. 2 ay önce yapılan yüzde 14,98 oranında zammın ardından elektriğe dün yine yüzde 14,9 zam yapıldı.Geçinmekte zorluk çeken insanlar, tepkilerini bedenlerini ateşe vererek göstermesine rağmen siyasi iktidar, izlediği savaş politikaları ile ülke kaynaklarını silaha harcamaya devam ediyor. 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Türkiye’nin son bir yılda savunmaya yönelik silah ve savaş teçhizatı harcamalarında yüzde 70’e yakın bir artış yaşandı. 

2018’DE SİLAHA 22.5 MİLYAR TL HARCANDI 

Sayıştay raporlarında yer bulan bilgilere göre Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan “güvenlik ve savunmaya yönelik silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımı” için 2017’de 13.4 milyar TL harcanırken, 2018’de bu miktar 22.5 milyar TL’ye yükseldi.

Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Savunma Sanayii Başkanlığı’na ait 2018 yılı denetleme raporunda, Türk Silahlı Kuvvetleri, (TSK) Emniyet, Jandarma ve MİT’in ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılan Savunma Sanayii Destekleme Fonu (SSDF) kapsamında yapılan harcamalar da yer aldı. SSDF’nin mali rapor ve tablolarının “doğru ve güvenilir” olduğu tespiti yapılan rapordaki faaliyet sonuçları tablosunda kurumun gelir ve giderlerinin ayrıntılarına da yer verildi. 

Buna göre SSDF’nin 2018’deki 23.4 milyar TL tutarındaki giderinin 22.5 milyar TL’sini “güvenlik ve savunmaya yönelik araç, gereç ve savaş teçhizatı alımı” oluşturdu. SSDF’nin 2017’deki “güvenlik ve savunmaya yönelik araç, gereç ve savaş teçhizatı alımı” ise 13.4 milyar TL olmuştu. 

Bu verilere göre, SSDF’nin silah alımı için harcadığı tutarda 2018 yılında 2017’ye göre yüzde 68 oranında artış oldu.

TSK’nin modernizasyonunun sağlanması ve Türkiye’de savunma sanayii için gerekli kaynağın, genel bütçe dışında istikrarlı bir şekilde sağlanması amacıyla kurulmuş SSDF’ye hem bütçeden, hem TSK’yi güçlendirme amacıyla kurulan vakıflardan hem de şans oyunlarından belirli pay aktarılıyor. SSDF’nin kaynakları, Cumhurbaşkanı’nın başkanlık ettiği Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından alınan kararlar çerçevesinde TSK’nin modernizasyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün acil ihtiyaçları, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile MİT’in ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılıyor.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER