Adıyamanlılar :'Eve kapan demekle olmaz, ekonomik destek verilmeli'

ADIYAMAN - Kahta ilçesine bağlı Şahintepe köyünün karantinaya alınması kent merkezini tedirgin etti. Salgından bir kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürülürken, Serhat Ayaz adlı esnaf, "Eve kapan demekle olmaz, ekonomik destek verilmeli" diye belirtti.

Adıyamanlılar :'Eve kapan demekle olmaz, ekonomik destek verilmeli'

Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Bildiyan (Şahintepe) köyünde bir kişide koronavirüsü (Covid-19) tespit edildiği için bölgenin karantinaya alınıp, giriş ve çıkışların yasaklandığı öğrenildi. Koronavüris testi pozitif çıkan 65 yaşındaki bir kişinin tedavi için Antep'e götürüldüğü, bir kişinin ise yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. Karantinanın duyulması üzerine kent merkezinde tedirginlik yaşanırken, küçük esnaf ekonomik destek bekliyor. 

'BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ'

Eczacı Ayhan Aşuk, Şahintepe köyünün karantinaya alınması ve bir kişinin öldüğünü iddialarına ilişkin ilçenin tedirginlik içinde olduğunu söyledi. Dışarı çıkmak zorunda kalan yurttaşlara maske ve eldiven kullanmayı öneren Aşuk, herkesi açıklanan 14 koruyucu maddeye uymaya çağırdı.

‘EKONOMİK DESTEK VERİLMELİ’

Fırıncılık yaparak geçimini sağlayan Serhat Ayaz adlı esnaf ise, kendilerine yakın olan köyün karantinaya alınmasının tedirginliğini yaşıyor. "Bize; 'evde kal' deniliyor. Tamam kalalım ama ne yiyeceğiz ve içeceğiz?" diye soran Ayaz, kötü olan ekonomik krizin bu salgınla daha da derinleştiğini dile getirdi. Ayaz, devletin tüm yurttaş ve esnaflara ekonomik destek vermesi gerektiğini söyledi.

'GERÇEK ÇÖZÜM BULSUNLAR'

"2 ay boyunca elektrik kesmeyeceğiz' derler ama 2 ay sonra faturayı adamın karşısına çıkarıp, öde diyecekler. Bankalar da bunu yapıyor. Halk bir borç veya kredi istemiyor. Halk gerçek anlamda bir destek istiyor" diye devam eden Ayaz, borçların ertelenmesini değil, devleti bu borçları karşılamasını istedi. Çalışamayan insanların borçlarını ödemeyeceğini sözlerine ekleyen Ayaz, "Ekonomik sıkıntı da virüsten farklı değil bence. Bundan dolayı hükümete ve yetkililere çağrıda bulunmak istiyorum. Biraz daha duyarlı olsunlar, halkın arasına karışsınlar, halkın sorunlarına gerçek çözüm bulmaya çalışsınlar ve bulsunlar" diye konuştu. (Adıyaman/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER