3’üncü Havalimanı iş cinayetlerinin gölgesinde açıldı

İSTANBUL - İş cinayetleri ve eylemlerle gündemdeki yerini alan 3. Havalimanı’nın açılışı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

3’üncü Havalimanı iş cinayetlerinin gölgesinde açıldı

Yapımına 2013 yılında başlanan ve onlarca işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği, eylem ve protestoların sürdüğü 3’üncü Havalimanı kısmi olarak açıldı.

İSMİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği havalimanının resmi ismi İstanbul Havalimanı olarak açıklandı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un paha biçilmez bir kent olduğunu söyledi. Erdoğan, “İstanbul bizim sadece şehrimiz değil, ülkemizin en değerli markasıdır. Bu İstanbul şehri ki ona paha biçilmez, öyle bir incidir ki iki deniz arasında yeridir dünyada güneş ile tartılsa. Paha biçilmez bu şehre böylesine yaptığımız eser. Adını İstanbul olarak açıklıyoruz” dedi.

‘YATIRIM BEDELİ 10 MİLYAR 247 BİN AVRO’

İstanbul Havalimanı’nın yatarım bedeline ilişkin bilgi veren Erdoğan, “Yatırım bedeli 10 milyar 247 bin avro. Devlete bu kira sürecinde 22 milyar 152 bin avro olmak üzere 32,4 milyar avro ekonomik büyüklüğü ifade ediyor. İlk etabın finansmanının 4,5 milyarlık kısmı Ziraat, Halkbank ve Vakıf Bank ile sağlanmasını çok önemli görüyorum. Toplam bütçe içerisinde sembolik bir rakamı ifade eden projenin işletme süresinin 12 yılı, 342 milyon avro dış hat yolcu garanti edilmiştir. Hem mimari, işletme, inşaat ve finansmanı ile ülkemizin yüz akı dünyada örnek olacak bir projedir” dedi. İş cinayetinde hayatını kaybedenlere değinmeyen Erdoğan emeği geçenlere teşekkür eti.

‘HAVALİMANI ÇÖKER DİYORLAR, NİYE ÇÖKSÜN Kİ’

Atatürk Havalimanı'nın faaliyet dışındaki alanları 'millet bahçesi' olarak kullanılacağını söyleyen Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nın kapalı alanlarının Türkiye’nin en büyük fuar merkezi haline getirileceğini ifade etti. İstanbul Havalimanı’nın inşaatının 2013 yılında başladığını hatırlatan Erdoğan, “Buraların orman olduğu zamanları iyi biliriz. Sonrasında yapılan taş ocaklarını da iyi biliriz. Geçenlerde bir TV kanalında kendini çok beğenen biri burası çöker diyor, niye çökermiş burada çakılan kazıklardan haberin var mı? Tüm bunlar neden yapılıyor. Bu elimizdeki teknolojinin bize verdiği imkanlardır. Bugün finansmanından inşaatına kadar bu dev projeyi tamamladık. 4 etaptan oluşan projenin ilk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. İlk etapta 3 pistle açılan havalimanımız, 6 pistle 6,5 metrekare apron büyüklüğü, raylı sistemi, kargo ve kapalı açık otoparkları, destek birimleri ve sosyal tesisleri ile bir eserdir. 2. etapta doğu ve batı paralel pisti var. 3. etapta ilave pist taksi yolu, son etapta taksi yolları paralel pist terminal ve taksi yolları var. Önümüzdeki 10 yıl boyunca havalimanımız büyümeye devam edecektir. Çevreci tabiat dostu proje olan havalimanımız için 120 bin kişi görev yapmaktadır” şeklinde konuştu.

‘MİLLETİN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ’

İstanbul Havalimanı’nın provokasyonlara rağmen yapıldığını söyleyen Erdoğan; “Bu ülke için dökülen tek damla kan da alın teri de boşa gitmemiştir. Yaptığımız her işi milletimizin takdirine emanet ediyoruz. 2053 ve 2071 vizyonlarımızın altyapısını, hedeflerimizle oluşturuyoruz. Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya, refahın sembolü haline gelmeye de kararlıdır” sözleri konuşmasını sonlandırdı.(MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER