Kızılay’dan Açıklama

Sabah saatlerinde gerçekleşen bombalı saldırının ardından tedavi altına alınan yararlılar için hastanelere kan sevk etmeye başlayan Türk Kızılayı, şu ana kadar günlük rutin gönderilen 5 bin ünite kana ilave olarak bin 24 ünite kanı...

Kızılay’dan Açıklama
Sabah saatlerinde gerçekleşen bombalı saldırının ardından tedavi altına alınan yararlılar için hastanelere kan sevk etmeye başlayan Türk Kızılayı, şu ana kadar günlük rutin gönderilen 5 bin ünite kana ilave olarak bin 24 ünite kanı hastanelere sevk ettiğini açıkladı.
Türk Kızılay’ından yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Ankara’nın çeşitli hastanelerinde tedavi altına yaralılar için Hastane yetkilileriyle iletişime geçen Türk Kızılayı, şu ana kadar işlemleri tamamlanmış 3 bin ünite kanın daha hizmete hazır olduğunu bildirmiştir. Türk Kızılayı’nın ülke çapına yayılmış 17 Bölge Kan Merkezinde ise yine tüm testleri yapılarak kullanıma hazır hale getirilmiş 19 bin 500 ünite kan mevcuttur. Türk Kızılayı özellikle Ankara başta olmak üzere tüm ülkedeki kan merkezlerinde kan bağışı kabul işlemlerini sürdürmektedir.
Kan ekiplerinin çalışmalarını değerlendiren Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Yaralılar için gerekli olan kanın tamamı daha önce laboratuvar testlerinden geçirildi. Testler için yaklaşık sekiz saate ihtiyaç duyulduğu göz önüne alındığında eksilen kan stoklarının yerine koyulması gerekiyor. Önümüzdeki saatler için kan stoklarını sürekli kontrol altında tutan Türk Kızılayı, yaralıların tedavisi devam ederken gerekli olabilecek kan talebi için de vatandaşlardan kan alımını sürdürüyor. Kan, alındıktan sonra yaklaşık 8 saatlik işlem ve test süreci gerçekleştirilmektedir. Acil durumlarda verilen kan stoklardan kullanılmaktadır. Yaşananlar da göstermiştir ki kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Ülke genelinde ekiplerini harekete geçiren Kızılay, çok sayıda yaralının tedavi altında olduğu Ankara’da ise alarm durumunu korumakta, tüm birimlerinde kan bağışı kabul işlemlerini sürdürmektedir. Vatandaşlardan alınan kanlar laboratuvar testlerinden geçirildikten sonra hızla hastanelere gönderilmeye devam edecektir."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER