CHP’li Erkek: Kaz Dağları’na ihanet ediliyor

 Kaz Dağları eteklerindeki nöbet eylemini ziyaret eden CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek “Kaz Dağları bir ekosistem olarak tarım ürünleriyle, doğasıya binlerce yıllık insanlığa hizmet getirecek bir yapıyken bu yapı insan eliyle altın uğruna, rant uğruna bozuluyor. İktidar sahipleri gaflet, delalet ve hıyanet içindedir” dedi.

CHP’li Erkek: Kaz Dağları’na ihanet ediliyor

Çanakkale’de Kaz Dağları eteklerinde bulunan Kirazlı köyü civarında siyanürle altın arama faaliyetinde bulunmak isteyen Kanadalı şirkete karşı kent merkezine 30 kilometre uzaklığında olan Balaban mevkiinde başlatılan nöbet eylemi 3’üncü gününde devam etti. Eyleme Çanakkale Belediye Başkanı Ülger Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale milletvekilleri Muharrem Erkek ile Özgür Ceylan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çanakkale İl Eşbaşkanı Seza Bektaş ve il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi ve kurum temsilcisi katıldı. “Siyanür Atikhisarın Eceli Oluyor” Pankartının açıldığı eylemde, sık sık nöbet eylemcilerinin kendilerinin bestelediği “İDA’da bugün halk direniyor” isimli şarkı söylendi.

Balaban mevkiinde devam eden nöbet eylemini ziyaret eden CHP Milletvekili Muharrem Erkek ve Belediye Başkanı Ülger Gökhan, Kaz Dağlarında inşasına devam edilen altın madenine ilişkin eylemde olan yurttaşlardan ve Belediye Meclis üyelerinden bilgi aldı. Ardından maden inşaatının giriş kapısına giden CHP’li heyet ve yurttaşlar, maden alanında incelemelerde bulundu.

‘BİZİM MÜCADELEMİZ BU KATLİAMLARA GÖZ YUMAN İKTİDARLA’

Ardından yurttaşlara açıklamalarda bulunan CHP’li Muharrem Erkek, “Bizim mücadelemiz bu katliamlara göz yuman iktidarla. Bizim mücadelemiz budur. Diyorlar ki; ‘Burası Kaz Dağları değil’ Kaz Dağları bir ekosistemdir. Daha bunun bile bilincinde değiller. Burası Kaz Dağlarının etekleri. Biz bu müstesna coğrafyayı, bu güzel şehri, tarım ürünlerimizi, havamızı suyumuzu her şeyimizi Kaz Dağlarına borçluyuz” diye konuştu.

‘RANT UĞRUNA, DOĞANIN DENGESİNİ BOZMAYA HİÇ KİMSENİN HAKKI YOK’

Çocukların ve gençlerin geleceği için Kaz Dağlarını korumak zorunda olduklarını söyleyen Erkek, “Binlerce yıllık bir tarihe ihanet ediliyor. Sizler de görüyorsunuz. Memlekete hizmet bu mu? 10 binlerce, 100 binlerce ağacı kesiyorlar. Sadece bu bölgede de değil. Kaz Dağlarının birçok yerinde maden faaliyetleri sebebiyle özellikle altın madenciliği faaliyetleri sebebiyle, doğal denge bozuluyor. Buna hiç kimsenin hakkı yok. Rant uğruna, altın uğruna doğanın dengesini bozmaya hiç kimsenin hakkı yok” diye belirtti.

‘İKTİDAR SAHİPLERİ GAFLET, DELALET VE HIYANET İÇERİSİNDEDİR’

Çanakkale’nin üniversite, tarih ve kültür kenti olarak kalması gerektiğini belirten Erkek, “Yıllardır sivil toplumla birlikte kentin değerlerini savunuyoruz. Kentin vizyonuna aykırıdır bu projeler. Çanakkale kültür ve turizm kenti olsun diyoruz. Kaz Dağları bir ekosistem olarak tarım ürünleriyle, doğasıya binlerce yıllık insanlığa hizmet getirecek bir yapıyken bu yapı insan eliyle altın uğruna, rant uğruna bozuluyor. İktidar sahipleri gaflet, delalet ve hıyanet içindedir” dedi.

‘TÜM ARAŞTIRMA ÖNERGELERİMİZ REDDEDİLİYOR’

Memlekete hizmet ettiğini söyleyenlerin gelip Kaz Dağlarını görmeleri gerektiğinin altını çizen Erkek, “Bize eleştiriler geliyor. ‘Burada olmuyorsunuz, Mecliste bu konu görüşüleceği zaman sadece 6 CHP’li vekil vardı’ diyorsunuz. 18 Temmuz’da hepimiz Çağlayan Adliyesindeydik. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun duruşması vardı. Ben de oradaydım. Açıklamayı bizzat ben kendim yaptım orada. Meclis’te 6 değil 60 vekil olsak ne olur? Ne değişir? Tüm araştırma önergelerimiz zaten reddediliyor. AKP grubu neden hayır verdi. Asıl sorgulanması gereken budur. Meclis açıldığı zaman tekrar araştırma önergesi vereceğiz hep birlikte izleyin. Gerçekten kim samimi kim değil öğrenin” ifadelerini kullandı.

Doğa katliamına karşı mücadeleyi herkesin sahiplenmesi gerektiğini belirten Erkek, son olarak şunları belirtti: “Bu mücadele insan için verilen mücadeledir. Çocuklarımızın geleceği için, doğa için verilen mücadeledir. Bizim doğamız kirlenirse insanlarımız ne yapacak. Onun için herkesin duyarlı olması lazım. Bu faaliyetlerin bir an önce durdurulması gerekiyor.”

‘DEPREM RİSKİ DE VAR’

Erkek’in ardından söz alan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, proje kapsamında Kaz Dağlarının büyük bir kısmının yok edileceğini belirtti. Mutluay, “Kendi ÇED raporlarına göre 72 milyon ton kazı yapılacak. Bu çıkarılan kayaçlar özelliklerine göre, cevher olarak ayrıştırılacak. Ekonomik olmayan kayaçlar bir bir burada stoklanacak. Cevher özelliği olan kayaçlar ise, ayrıştırılacak. Siyanür liçi dediğimiz 25,6 ton kayaç kırılacak. Küçültülecek ve tabakalar halinde serilecek. Üzerine seyreltilmiş siyanür püskürtülecek ve altına gümüş alındıktan sonra siyanürlü toprak buraya aktarılacak” şeklinde konuştu.

Mutluay konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Siyanürlü toprak dışında ekonomik olmayan kayaç dediğimiz 46 milyon ton kayacın içerisinde de ağır metaller mevcuttur. Bunların ortalaması doğadaki ortalamaların 200 ile 600 kat üzerindedir. Bunu ÇED raporlarından alıyoruz. Yani arsenik, molibden, cıva ve kurşun gibi, ağır metallerde burada depolanacak. Dolayısıyla işletme süreci içerisinde kendilerinin vermiş oldukları 6 yıllık süre içerisinde buraya düşen her türlü yağmur, yağış sürüklenmeyle birlikte tek içme suyumuz olan Atikhisar barajına karışacak. Su kaynakları, yer altı ve yer üstü bu ağır metallerle kirlenmiş olacak. Bununla birlikte önemli bir deprem riski de var. Her ne kadar önlem aldıklarını söyleseler de ciddi bir risk barındırıyor. Bundan sonra Ortaca, Serçeler ve Terzilere kadar hem metalik madencilik hem de Quvars ruhsat izinleri alınmış durumda. Tehlike çok yakınımızda.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER