Başbuğ, Edirne Kitap Fuarı’na Katıldı

Genelkurmay 26. Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, ‘Edirne 3. Kitap Fuarı’ açılışına katıldı. Başbuğ, fuarda okuyucularının kitaplarını imzaladı.Edirne Belediyesi’nin Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda düzenlediği...

Başbuğ, Edirne Kitap Fuarı’na Katıldı
Genelkurmay 26. Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, ‘Edirne 3. Kitap Fuarı’ açılışına katıldı. Başbuğ, fuarda okuyucularının kitaplarını imzaladı.
Edirne Belediyesi’nin Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda düzenlediği ‘Edirne 3. Kitap Fuarı’na katılan Başbuğ, Ergenekon davası için 7 Ekim Çarşamba günü Ankara’da Yargıtay’da olduklarını kaydederek, “Ülkede yaşanan terör olayları, Suriye’de Rus’larla yaşanan uçak krizi yaşanırken biz burada ne yapıyoruz, niye geldik bugün Yargıtay’da ne yapıyoruz dedim. Neden buradayız? Ne konuşacağız? Ne söyleyeceğiz?” şeklinde konuştuğunu ifade etti.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazarlar ve davetliler açılışta yer aldı.
İlker Başbuğ açılışta yaptığı konuşmada ayrıca terör konusuna da değinerek, “Türkiye’de yaşanan terör konusunu arkasında etnik Kürt milliyetçiliği var. Terörü tetikleyen ve bugünlere getiren budur. Tabi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kürt olan vatandaşlarımızla hiçbir sorunumuz yok. Kürt etnik milliyetçiliği noktasından hareket ederek, ayrılıkçı fikirlere sahip olanlarla problemimiz. Ne zaman başladı denilirse ilginçtir, Osmanlığı İmparatorluğu sürecini hatırlayın var mıydı böyle bir sorun? yoktu. Ama ne zaman ki 1.dünya harbi sonunda Osmanlı devletinin hükümdarlığı altında olan topraklar bölüşüldü. Ne zaman ki ortaya bir Irak, ortaya bir Suriye devleti çıktı. Diğer bir anlamıyla Osmanlı hükümdarlığı altında çalışan Kürt nüfus, İran’ı da sayarsanız, 4 ayrı bölgeye ayrılınca, o zamandan itibaren Kürt etnik milliyetçiliği ortaya çıktığını görüyoruz. Cumhuriyeti kuran ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşları bu sorunu Türkiye’nin iç ve dış güvenlik sorunu olarak gördüler. Biz de aynı noktadayız. Biz de diyoruz ki bugün bu olayı görürken, değerlendirirken, bunun iç ve dış güvenlik sorunu olduğunu gözden kaçırmayınız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Kitap Fuarının açılış kurdelesi kesildi. Fuarda kitap stantları ziyaret edildi. Belediye Başkanı Gürkan, İlker Başbuğ’a Edirnekari tablosu ve Kırkpınar heykelciği hediye etti. İlker Başbuğ’un kitabını alan okuyucuları imzalatmak için sıraya girdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER