HDP Erciş ilçe Örgütü: Kayyım bir darbe rejimidir

HABER MERKEZİ-Halkların Demokrat Partisi (HDP) Erciş ilçe Örgütü gerçekleştirdiği basın açıklaması ile belediyelere kayyım atanmasını ve eşbaşkanların gözaltına alınmasını protesto etti.

HDP Erciş ilçe binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında Siirt, Iğdır, Altınova, Baykan ve Kurtalan belediyelerine yapılan kayyım saldırısı anlatıldı. Açıklama da şu ifadelere yer verildi.

“AKP ve MHP Faşist iktidarı son 2 dönemdir demokrasi ve özgürlükler üzerinde kurmaya çalıştığı tekçi, gerici ve şoven anlayış 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yayınlanan OHAL kararnameleriyle sistematik hale getirilmiştir.Yerel yönetimler üzerinden yeni bir rejim yaratma arayışı sonucunda Belediye Kanununa eklenen ama aslında Anayasaya aykırı olan hükümlerle Kürt Halkının demokratik hakları gasp edilmiştir. Seçim yoluyla kazanamadığı belediyere AKP ve MHP memurlarını kayyım olarak atamıştır. Böylelikle AKP ve MHP'nin eliyle faşizm kurumsallaşmış, faşizm ve kayyım politikaları devletin resmi ideolojisi haline gelmiştir.Tüm dünya da baş gösteren ve belki de yeni bir dünya düzeninin şekillenmesine neden olacak Covid-19 salgın hastalığıyla mücadele edilen bu süreçte bile Kürt’lere zulmetmeye devam eden AKP ve MHP faşizmin her türlü yüzünü göstermektedir.Bir kez daha şunu ifade etmek gerekirse AKP ve MHP hükümete ve devlete atanan kayyumları kabul edebilir fakat bizler hiçbir zaman devletin bu baskıcı, tekçi, gerici, şoven ve antidemokratik politikalarına karşı boyun eğmeyeceğiz.

Dün olduğu gibi bugün de her yerde direnmeye devam edeceğiz.Halkımızın kazanımlarını her koşulda savunmaya ve korumaya devam edeceğimizin sözünü verirken bu tür uygulamaların bizleri yıldırmayacağını herkesin anlaması gerektiğini söylüyoruz.” 

“Darbe karşıtı nutukların havada uçuştuğu bugünlerde Saray Rejimi, bütün ırkçı, vesayetçi, darbeci ortaklarıyla beraber 5 yıldan beridir sürdürdükleri kayyım gasp rejimini Siirt, Iğdır, Altınova, Baykan ve Kurtalan belediyelerine el koyarak sürdürmüştür.Başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarının seçme ve seçilme iradesine saldırmaya devam etmektedir. Dünyayı kasıp kavuran Korona salgınında bile belediyeler eliyle yardımları engelleyen, halkın dayanışma duygusunu çökertip çaresiz kılmak isteyen tekçi rejim, bütün engellemelere rağmen halkın yanında yer alan belediyelerimize darbe dönemlerini aşan bir biçimde el koymuştur.Bu şekilde özellikle Kürt halkının iradesini kıracağını, Kürt halkını yıldırıp teslim alacağını düşünen Saray vesayetine tarihe bakmayı tavsiye ediyoruz. 12 Eylül Cuntasına boyun eğmeyen, sayısız faili meçhule, hukuksuzluğa, zorbalığa rağmen 1990'ların karanlık gladyosunu tarihe gömen Kürt halkı, 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde işaretini verdiği üzere bu tekçi iktidarın mezar kazıcısıdır.

Kürt halkına yönelik saldırıların anlatıldığı basın açıklamasında “Kürtlerin iradesinin gasp edilerek kara günler yaşatmak isteyenlerin sonları yakındır. Zerre boyun eğmeden, geri adım atmadan bu kirli ve kara zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz” denildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER