Erciş Belediyesi Eş başkanları ve Belediye Meclis üyeleri hakkında dava açıldı

HABER MERKEZİ-Yerlerine Kayyım atanan seçilmiş Erciş Belediyesi Eş Başkanları Yıldız Çetin, Bayram Çiçek ve Belediye Meclis üyeleri Erhan Akbaş ile Abdülkerim Akbaş hakkında, hazırlanan iddianame kabul edildi. İlk duruşma 15 Nisan’da Van 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Erciş Belediyesi Eş başkanları ve Belediye Meclis üyeleri hakkında dava açıldı

Haber Merkezi- Erhan Akbaş Van’ın Erciş ilçesinde 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alındıktan sonra, 8 günlük gözaltı işleminin ardından 23 Ekim 2019’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Erciş Belediyesi Eş Başkanı Yıldız Çetin ve Tutuksuz yargılanan Eş Başkan Bayram Çiçek, Belediye Meclis Üyeleri Erhan Akbaş ve Abdülkerim Akbaş hakkında Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame tamamlandı."Terör örgütü üyesi olma”, “Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme Yönetme Bunların Hareketlerine Katılma” “ Terör örgütüne bilerek isteyerek yardım etme” iddiasıyla Van 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 15 Nisan 2020 tarihinde görülecek.

İDDİANAMEDE 'GİZLİ TANIK'

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede; Eş Başkan Yıldız Çetin Hakkında “gizli tanık” ifadesine göre 31 Mart yerel seçimleri öncesi Erciş ilçesinde yapılan ev baskınları sonucu gözaltı ve tutuklamalara yönelik tepki olarak Erciş HDP ilçe binasında “ Yıldız ÇETİN'in de bulunduğu bir ortamda ''örgütün elinde o kadar ağır silah var bomba var neden bunları kullanmıyor ''şeklinde konuşmalar geçtiği ve bu konuşmalara şahit olduğunu belirten gizli tanık yine Eş Başkan ÇETİN'e ilişkin olarak '' DTK içerisinde aktif faaliyetlerde bulunduğunu, Van DTK delegesi olduğunu ve KJA yapılanmasında bulunduğu yönünde ifadeleri iddianamede yer aldı.

Bayram Çiçek hakkında ise 2014-2017 yılları arasında “Aladağlar (Erciş) Kırsalında faaliyet gösteren 2 örgüt mensubunun ifadelerinde Çiçek’in “ Silahlı terör örgütünün faaliyetleri içerisinde yer aldığı iddiası ile “ Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçunu işlediği gerekçesi ile dava açıldı.

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE 'YARDIM YATAKLIK' İDDİASI

Tutuksuz yargılanan Belediye Meclis Üyeleri Erhan Akbaş ve Abdülkerim Akbaş hakkında ise hazırlanan iddianamede “Örgütün talimatları doğrultusunda Belediye bünyesinden örgüt üyelerine yardım ettikleri” iddiası ile dava açıldı.

7’su tutuklu olmak üzere 11 kişinin yargılanacağı davanın ilk duruşması 15 Nisan 2020 tarihinde Van 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Haberercis1.com

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 23:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER