Müftüoğlu: AKP, yandaşlarına kaynak yaratma için kayyumları atadı

İSTANBUL – İktidarın büyükşehir belediyelerini kaybetmesi ile beraber yandaşlarına kaynak bulmakta sıkıntı çektiğini ve bu nedenle HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atandığını söyleyen ekonomist Özgür Müftüoğlu, kayyum atamalarının ekonomik krizin sonucu olduğu belirtti.

Müftüoğlu: AKP, yandaşlarına kaynak yaratma için kayyumları atadı

Türkiye’deki ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor. Arka arkaya yapılan seçimlerden sonra ekonomik krizin gizlenmeye çalışıldığını ama seçimlerin bitmesiyle zamların peş peşe geldiğini söyleyen ekonomist Özgür Müftüoğlu, ekonomik krizin derinleşerek devam edeceğini aktardı. 

Türkiye ekonomisinin uzun bir süredir kriz içerisinde olduğunu söyleyen Müftüoğlu, Türkiye’deki ekonomik krizin toplumsal yansımalarını olduğunu belirtti. Türkiye’de arka arkaya seçimlerin olmasından dolayı hükümetin ekonomik krizin yansımalarını gizlemeye çalıştığını aktaran Müftüoğlu, “Hükümet kamu bütçesinde kaynak aktararak, krizi görünmez kılmaya çalışıyordu. Gizlenmeyen saklanan ekonomik kriz seçimlerin bitmesiyle beraber görünür oldu. Son zamanlarda akaryakıt, doğalgaz ve gıda ürünleri başta olmak üzere yapılan zamlar görünmez kılınan krizin etkisidir” dedi. Akaryakıt, doğalgaz ve gıda ihtiyaçlarına yapılan zamlara karşı işçi ve emekçilerin maaşlarına küçük oranda zamlar yapıldığını belirten Müftüoğlu, “Bu dengelemeye bakıldığında yoksullaşmanın giderek artacağını görebiliyoruz” diye belirtti.

‘KRİZ DAHA DA DERİNLEŞECEK’ 

Yoksullaşmanın giderek artacağının bir diğer göstergesinin ise Türkiye’deki siyasal gelişmeleri ve hukuk devlet ilkesine olan güvenin azalması olarak ifade eden Müftüoğlu, “Hukuk devleti ilkesinden uzaklaşırsanız yatırımcılar güvensiz bir ortama yatırım yapmaz. Yatırım yapılmadığında ise yeni iş alanları oluşmaz. Bu da işsizliği daha da artıracaktır. Özellikle mevsimin değişmeleriyle beraber ekonomik kriz daha derinleşecek. Hükümetin yaz aylarında doğalgaza zam yaparak gizlemeye çalıştığı krizin ektisi vatandaşın faturasına yansıdığı zaman krizin derinliği anlaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

Hazine harcamalarının hizmet olarak büyük bir kısmının köprü, yol ve devlet hastanelerinin yapımında kullanıldığını aktaran Müftüoğlu, yapılan bu hizmetlerin karşılığında hizmeti sunan şirketlere hükümet tarafından taahhütler verildiğini kaydetti. Müftüoğlu, “Dolayısıyla geçilmeyen köprü, gidilmeyen hastane için yine halkın cebinden çıkan vergilerle alınıyor. Bugün uygulanan ekonomik politikalar yalnızca bugün için değil, yarınlarımıza da olumsuz etkileyecek politikalardır” diye konuştu.  

‘KAYYUMLA AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR’

İktidarın fuzuli harcamalarından dolayı boşaltmış olduğu hazine kasasını sermayeye peşkeş ederek ve bölge belediyelerine kayyum atayarak ayakta kalmaya çalıştığını söyleyen Müftüoğlu, “AKP’nin fuzuli harcamalarını daha önce kayyum atanan Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerinin kamuoyuna açıklanan belgelerinden gördük. Belediyeler büyük borçlar altında bırakılmış. Bu yerelde görülen fuzuli harcamalar AKP’nin genel yönetimleri için de geçerlidir. İnanılmaz bir israf söz konusu” dedi. 

‘KAYYUM EKONOMİK KRİZİN SONUCUDUR’

AKP’nin büyükşehir belediyeleri kaybetmesi ile beraber rant alanlarını kaybettiğini ve yandaşlarına kaynak bulmakta sıkıntı yaşadığını, bu nedenle anti-demokratik uygulamalarla kayyum atamalarını gerçekleştiğini vurgulayan Müftüoğlu, “İstanbul ve Ankara için de kayyum atanacağına ilişkin tartışmaların nedeni iktisadi nedenlerden olduğu çok açıktır. Yani kayyum atamaları ekonomik krizin sonucudur diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER