Genç kadın işsizliği yüzde 41'i aştı

İSTANBUL – Geniş tanımlı işsizliğin 7 milyon 500 bine ulaştığını ve sayının hızla arttığına dikkati çeken DİSK-AR uzmanı Deniz Beyazbulut, özellikle genç kadın işsizliğinin Temmuz 2005’ten bu yana yüzde 41.2 ile en yüksek orana ulaştığını kaydetti.

Genç kadın işsizliği yüzde 41'i aştı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) 15 Ekim'de açıkladığı Temmuz 2019 dönemi Hane Halkı İşgücü Araştırması sonuçları ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Temmuz 2019 verilerine göre, Temmuz 2018'de 3 milyon 531 bin olan mevsim etkisinden arındırılmamış dar tanımlı işsiz sayısı, Temmuz 2019'da 1 milyon 65 bin artarak 4 milyon 596 bine yükseldi. Mevsim etkisinden arındırılmamış işsizlik oranı da bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak, yüzde 10,8'den yüzde 13,9'a yükseldi. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK-AR) Araştırma Merkezi tarafından hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı ise, Temmuz 2018'de 6 milyon 130 bin iken Temmuz 2019'da 1 milyon 54 bin artışla 7 milyon 364 bin oldu. Geniş tanımlı işsizlik oranı Temmuz 2019'da yüzde 21 olarak hesaplandı.

‘DEVASA BİR İŞSİZLİK VAR’

DİSK Araştırma Uzmanı Deniz Beyazbulut, TÜİK’in her ay açıkladığı işsizlik ve istihdam verilerini alıp değerlendirdiklerini ve alternatif işsizlik raporu hazırladıklarını belirtti.

Raporlarına yansıdığı gibi Türkiye’de devasa bir işsizliğin olduğunu söyleyen Beyazbulut’a göre, işsizlik oranlarının turizm, inşaat ve tarım mevsimi olmasına rağmen bu kadar yüksek olması, çok yüksek bir artış eğiliminde olduğunun göstergesi durumunda. Bu artış eğiliminin özellikle genç ve kadın işsizlik oranlarına iki kat daha fazla yansıdığını gördüklerini kaydeden Beyazbulut, genç işsizliğinin yüzde 26’ya, kadın işsizliğinin ise yüzde 41,2’ye ulaştığını vurguladı.

İŞSİZ SAYISI 7,5 MİLYONA ULAŞTI

TÜİK tarafından açıklanan verilerin dar tanımlı işsizlik oranları olduğunun altını çizen Beyazbulut, “TÜİK verileri ankete dayalı veriler, DİSK-AR ise ekstra olarak ümitsizleri yani iş aramaktan ümidini kesmiş olanları da verilerin içine alıyor. TÜİK bunları hesaba katmıyor ama bu kesim de işsiz. Ümitsizler ya da iş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar yaklaşık 1 milyonu aşkın devasa bir grup. Bu ki kategoriyi de eklediğimizde işsiz sayısı 7 buçuk milyona ulaşıyor” dedi. 

SİGORTALI İŞÇİ SAYISI 547 BİN AZALDI

Geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 21 olduğunu belirten Beyazbulut, “Hem geniş tanımlı işsizlik hem dar tanımlı işsizlik hem de tarım dışı işsizlik dediğimiz kentlerde olan işsizlik oranlarının arttığını görüyoruz. Bu artış sadece TÜİK raporlarında değil, aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine de yansımış durumda. SGK raporuna göre son bir yılda sigortalı işçi sayısı 547 bin azalmış. Dolayısıyla sigortalı işçi sayısındaki düşüş de işsizliğin artış eğilimde olduğunu gösteriyor” diye belirtti.

‘2005’TEN BU YANA EN YÜKSEK ORAN’

Beyazbulut, sözkonusu bu verilerin de gösterdiği gibi Türkiye’nin Ağustos 2018 tarihinden itibaren ekonomik kriz içerisinde  olduğunu vurguladı.  Beyazbulut, “Sanayi verilerine, büyüme verilerine, tüm makro ve mikroekonomi göstergelerine baktığımızda Türkiye’nin bir kriz döneminde olduğu görülüyor. Kriz döneminde işsizliğin çok hızlı arttığını biliyoruz. Ancak şunu da biliyoruz, kriz dönemlerinde kadın işsizliği oranında iki katı bir artış eğilimi görülüyor. Çünkü kadınlar zaten istihdama giriş aşamasında çok büyük engellemeler ve kısıtlamalar ile karşılaşıyor. Büyük kentlerde yaşayan 15-24 yaş arası genç kadınların işsizlik oranı 41,2. Temmuz 2019 verilerine yansıyan kentlerde yaşayan 15-24 yaş arasındaki kadınların işsizliğinin takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu Temmuz 2005’ten beri en yüksek oran” dedi.

‘KAMU İSTİHDAMI ARTTIRILMALI’

İşsizlik oranlarının bu kadar yüksek olmasını sanayinin ve büyümenin küçülmesine bağlayan Beyazbulut, DİSK-AR olarak bir çözüm olarak kamu istihdamını önerdiklerini dile getirdi.

Kamu istihdamının esnek, sigortasız ve güvencesiz çalışmaya daha kapalı bir alan olduğunu belirten Beyazbulut, özellikle kadınların işsizlik oranlarını düşürmek açısından kamu istihdamının çok önemli olduğunu kaydetti. Beyazbulut, “Çünkü kadınlar özel sektörde istihdam edildiği sürece işten çıkarmalar çok daha kolay olacak. Öte yandan işsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde işsizlik sigortasının aktif hale getirilmesi gerekiyor. İşsizlik sigortası işveren sigortasına dönüşmüş durumda, işsizlik sigortası içerisinden işverenin almış olduğu pay her geçen yıl artıyor” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER