Van'ın doğası Beton yığınına dönüşüyor

VAN-Van'da çoğu yerde yapılan inşaatlar adeta Van'ın Doğasını beton yığınına çevirdi. Daha önce Ermeni mezarlıklarının üzerine tuvalet yapan Edremit Kaymakam Atıf Çiçekli, şimdi tarihi Kız Kalesi’ne kafeterya yapmak için çalışmalara başladı. yapılan inşaata Çev-Der tepki gösterdi.

Van'ın doğası Beton yığınına dönüşüyor

İlçeye en doğal yerden bakmayı ve güzelliklerini keşfetmeyi sağlayan muhteşem bir noktada yer alan Edremit Kalesi için bir proje hazırlayan Çiçekli, Urartular döneminde tarihi Van Gölü’nü, Edremit’in yeşilini, ilçeye genel bakışı ve muhteşem gün batımını izlemenin adresi konumundaki Edremit Kalesi’ni İmara açtı. Daha önce Peyzaj projesi ile Kız Kalesi’ni imara açan Çiçekli, şimdi de Kız Kalesi’ne kafeterya ve restoran açmak için inşaat çalışmalarına başladı. Projenin içerisinde yere gömme travesler, traves merdivenler, ahşap korkuluklar, rölyefler, oturma bankları, ağaç altı oturma yerleri, kaya bahçesi, kadınlar için el işi ürünleri satış noktaları, aydınlatma, 25-30 araçlık otopark ve yer yer peyzaj çalışmaları yer alıyor.

PARALI HALE GETİRECEKLER

Van Çevre Derneği Başkanı (ÇEV-DER) Başkanı Ali Kalçık, Kız Kalesi’nin Van’a gelen her turistin o olağanüstü manzarayı izlediği tarihi bir yer olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Manzarası ile İstanbul’un ünlü Çamlıca tepesi gibidir. Vanlılar yıllardır dışarıdan gelen her misafirini oraya götürür. Van Gölü adeta ayaklarınızın altındadır. Bir yanınızda Artos, karşınızda Süphan Dağı ile muhteşem bir manzaradır. Bazı yerlere, tarihi yerlere dokunulamaz. Oraya cami de kilise de yapsanız bir vahşettir. Bu çalışmalar birilerine para kazandırmak amaçlıdır. Tarihi dokular halkın ortak değeridir. Kafeterya yapıyor. Kız Kalesi paralı hale getirilecek, yarın giriş de paralı olacak. Orası birinci derecede sit alanı, yani tarihi eser olmasına rağmen. Tarihi Varlıkları Koruma Kurulu ve İl Kültür Turizm Müdürlüğüne bağlıdır ve imara açılamaz. Hukuki bir süreç başlatacağız.“

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER