Trump bir öyle bir böyle

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 'sınırı aşan' bir hamlede bulunması halinde Türkiye'nin ekonomisini mahvedeceği tehdidinde bulunan ABD Başkanı Trump, 24 saat geçmeden bu kez “Türkiye'nin ABD'nin önemli bir ticaret ortağı olduğunu” söyledi.

Trump bir öyle bir böyle

ABD Başkanı Donald Trump’tan Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik askeri operasyon hazırlığı içerisinde olan Türkiye’ye yönelik şaşırtıcı mesajlar gelmeye devam ediyor. 

Trump, dün ABD askerlerinin bölgeden çekileceği açıklamasının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye'nin 'sınırı aşan' bir hamlede bulunması durumunda ülke ekonomisini tamamen mahvedeceği tehdidinde bulunmuştu. Bu mesajının üzerinden henüz 24 saat geçmeden Trump’tan farklı renkte bir açıklamada geldi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Türkiye'nin ABD'nin önemli bir ticaret ortağı olduğunu ifade etti. 

Trump, “Birçok insan Türkiye’nin ABD’nin büyük ticaret ortağı olduğunu, aslında F-35 avcı uçağımız için gövdesindeki çelik çerçeveyi yaptığını unutuyor. Onlarla iş yapması iyi sonuç vermiştir, İdlib vilayetinde pek çok canın kurtarılmasında bana yardım ettiler”  paylaşımlarında bulundu.

Yine “Daha hapis yatacağı uzun yıllar bulunan Pastor Brunson’ı talebim üzerine çok sağlıklı biçimde geri gönderdiler” diyen Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la 13 Kasım'da görüşeceklerini de duyurdu.

Trump, ilk paylaşımından yaklaşık 20 dakika sonra ise bu kez şunları yazdı:

"Suriye’yi terk etme sürecinde olabiliriz ancak, özel insanlar ve muhteşem savaşçılar olan Kürtleri hiçbir şekilde terk etmiş değiliz. Aynı şekilde NATO ve ticaret ortağı olan Türkiye’yle ilişkilerimiz de çok iyi olageldi.

"Türkiye’nin hali hazırda kalabalık bir Kürt popülasyonu var ve Suriye’de o bölgede yalnızca 50 askerimiz kalmışken onların çekilmesinin ardından Türkiye’nin zorunda kalmaksızın ya da gereksiz olan herhangi bir çatışma başlatması ekonomisi ve oldukça kırılgan parası için yıkıcı olacaktır. Biz Kürtlere finansal ve silahsal destek veriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER