Rusya'dan Erdoğan'a cevap: Sivilleri değil teröristleri vuruyoruz

DIŞ HABERLER-Rusya Dışişleri Bakanlığı, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Suriye rejimi ve Rusya’nın İdlib’te sivilleri hedef aldığına dair açıklamalarına cevap vererek, sivilleri vurmadıklarını belirtti.

Rusya'dan Erdoğan'a cevap: Sivilleri değil teröristleri vuruyoruz

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "İdlib’de, rejim ve Ruslar ile yine rejimle birlikte hareket eden güçlerin çoğu saldırılarının, teröristleri değil, doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum" sözlerine Rusya'dan yanıt geldi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehlike ve Tehditler Dairesi Direktörü Vladimir Tarabrin, Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili Sputnik'e konuştu. Tarabrin, Moskova ve Şam'ın Suriye'de sivilleri hedef almadığını, tüm atımların yalnızca terörist oluşumlara yönelik olduğunu vurguladı.

Tarabrin, "Rusya'nın ve Suriye ordusunun sivil halka yönelik atımlar yapmadığını birçok kez kesin bir dille ifade ettik. Tüm atımlar, yalnızca terörist oluşumlara, ellerinde silahlarla meşru hükümete karşı savaşanlara yönelik olarak yapılıyor" diye konuştu.

‘EYLEMLER MEŞRU’

Suriyelilerin kendi topraklarında siyasi çözüm istemeyenlere karşı güç kullanma konusunda tamamen yasal hakka sahip olduklarını belirten Tarabrin, Suriyelilerin eylemlerinin tamamen meşru olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER